Aktualizacja: 07.10.2021 12:54 Publikacja: 07.10.2021 12:54
Pierwsza strona Ustawy zasadniczej z 1791 r.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Można je oglądać na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Jazz Poznań. Publikacje koncertu muzyczno-wizualnego „Konstytucja 1791", ukazują się co tydzień do listopada 2021. Na stronie tej można już obejrzeć np. koncerty pod tytułami : „Sądy", „Król, władza wykonawcza", „Sejm, władza ustawodawcza". Prezentacje odbywają się języku polskim, angielskim, niemieckim i litewskim.
Jak informują organizatorzy koncert „Konstytucja 1791" ma na celu promowanie pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawie Zasadniczej. Program koncertu wypełniają autorskie utwory inspirowane poszczególnymi rozdziałami Konstytucji 3 Maja. Całość ma charakter konceptu tworzącego zwartą opowieść opartą w warstwie słownej o autorskie teksty piosenek, cytaty z Konstytucji 1791 roku i aktorskie interludia czyli krótkie wstawki wprowadzające słuchaczy w świat ostatniej dekady XVIII wieku. „W warstwie muzycznej spektakl nawiązuje do współczesności, przez co tworzy zrozumiały dla słuchających klimat spójnej opowieści. Wydarzenie uzupełnia warstwa wizualizacji, w tym autorskie grafiki i animacje oraz realizowany w wybranych lokalizacjach mapping" – dodają organizatorzy wydarzenia.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną ceny biletów w Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Sanoku. W marcu wzrosną ceny w Toruniu, od maja w Szczecinie, a od września mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami w Poznaniu.
Na stacji Poznań Górczyn spłonęła naczepa z pralkami i kieszeniowy wagon. Zniszczone są także dwa wagony PKP Intercity.
W Poznaniu doszło do pożaru dwóch pociągów – w ogniu stanęły składy towarowy i osobowy, którym podróżowali kibice. Ogień został już opanowany, nie ma informacji o poszkodowanych.
Zasady turystyki zrównoważonej są niemal nieznane w Wielkopolsce. To może uderzyć w branżę turystyczną w regionie. Szczególnie w trudnej sytuacji jest Poznań, który żyje z organizowania konferencji i kongresów - wynika z raportu przygotowanego przy okazji konferencji „Współpraca, innowacje, turystyka zrównoważona”.
1 listopada to czas, w którym wiele osób odwiedza cmentarze w Poznaniu. Przed wyruszeniem na groby bliskich, warto sprawdzić aktualne zmiany w organizacji ruchu przy poznańskich cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych 2024.
Tramwaje i autobusy to często najszybszy sposób na bezproblemowe dotarcie 1 listopada na poznańskie cmentarze. Aby ułatwić pasażerom podróże, Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Poznaniu w okresie Wszystkich Świętych.
- Chcę zapewnić, że Polska w Rosji działań dywersyjnych nie prowadzi - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas