– W tym roku organizuję już 13. edycję OFF Festivalu, ale tak jak zawsze chcę, żeby koncerty w katowickiej Dolinie Trzech Stawów różniły się od tych, które można oglądać na innych imprezach – powiedział „Rzeczpospolitej” Artur Rojek, pomysłodawca i dyrektor. – Nasi goście usłyszą japoński pop, eksperymentalny jazz, ambitną elektronikę, hip-hop, black metal i turecką psychodelię. W ten weekend, kiedy odbywa się OFF, w Europie zaplanowano kilkanaście liczących się festiwali, dlatego pozyskanie wartościowych artystów było trudne. W ich zaproszeniu na pewno pomaga marka, jaką zdobyliśmy.

?Dwie kobiety

Wydarzeniem będzie koncert Charlotte Gainsbourg, córki Jane Birkin i Serge’a Gainsbourga, z którym jako 19-latka zaśpiewała kontrowersyjną piosenkę „Lemon Incest”. Grała z Catherine Deneuve, jest laureatką Cezara, a za rolę w „Antychryście” Larsa von Triera dostała nagrodę w Cannes. Jej najnowszy album „Rest” został zainspirowany filmami „Lśnienie” Stanleya Kubricka i „Rebeka” Alfreda Hitchcocka. Gościnnie wystąpili na nim Paul McCartney i Guy Manuel de Homem-Christo z Daft Pank.

– Nie dość, że Charlotte Gainsbourg łączy muzykę z aktorstwem, to wydaje płyty rzadziej niż dwa, trzy lata, co sprawia, że bardzo starannie selekcjonuje zaproszenia. Tym bardziej się cieszę, iż nasze przyjęła – mówi Artur Rojek.

Do Doliny Trzech Stawów przyjedzie też M.I.A, łącząca muzykę świata i hip-hop. Brytyjka o tamilskich korzeniach, upomina się o prawa imigrantów, podejmuje najtrudniejsze polityczne tematy. Jej występ podczas SuperBowl obejrzało ponad 110 mln Amerykanów.

W 2013 roku M.I.A. rozpoczęła swój nowojorski koncert, łącząc się przez komunikator Skype z Julianem Assange’em, hackerem i poszukiwanym przez rządy wielu krajów twórcą WikiLeaks, który od lat przebywa w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru.

– M.I.A. wprowadzi orientalny taneczny klimat, a OFF będzie jednym z dwóch festiwali, na których występuje w tym roku – podkreśla Rojek.

Wśród głównych wykonawców znajdzie się również legendarna już alternatywna formacja Grizzly Bear. Warto zobaczyć Jona Hopkinsa, znanego ze współpracy z Brianem Eno, Coldplay i Dave’em Lynchem, który wykona swoją najnowszą płytę na żywo. Pojawi się Turbonegro, kultowa grupa z Norwegii, balansująca prowokacyjnie na granicy kiczu.

Z Bułgarii przyjedzie chór The Mystery of the Bulgarian Voices, który powstał w czasach realnego socjalizmu, ale przetrwał jego upadek, zasługując w nowej rzeczywistości na Grammy. Godne polecenia są The Como Mamas, które w zaskakujący sposób wykonują muzykę gospel, a także Wednesday Campanella, gwiazda japońskiego popu.

W cyklu ważnych albumów wykonywanych na żywo po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi Kult.

Kultowy powrót

– Wielokrotnie już rozmawiałem z Kazikiem, by przyjechał przypomnieć jeden ze swoich klasycznych solowych albumów, podobne rozmowy dotyczyły Kultu – zdradza Artur Rojek. – Tak się jednak składało, że termin OFF Festivalu przypadał na czas odpoczynku muzyków. Teraz się przesunął, skorzystałem z tego, a Kult zaprezentuje swój przełomowy album „Spokojnie” nagrany trzy dekady temu.

To na tej płycie grupa opublikowała „Do Ani”, „Arahję”, „Niejeden”, „Czarne słońca”.

W programie występów polskich artystów znalazł się też koncert Skalpela, który samplując polski jazz na płytach wydanych w słynnej wytwórni Ninja TUNE – przyczynił się do jego popularyzacji na świecie.

W Katowicach Skalpel wystąpi z big bandem. Geneza tego pomysłu jest zaskakująca: szef big bandu, poznański kompozytor i kontrabasista Patryk Pałasiewicz, usłyszał muzykę Skalpela w warsztacie jubilerskim w Wenecji. Kapela Ze Wsi Warszawa zagra ludowe pieśni z Mazowsza z albumu „re: akcja mazowiecka” nagrodzonego Fryderykiem. Z kolei Muchy przypomną płytę „Xerroromans”.

Jak zwykle działać będzie Kawiarnia Literacka, w tym roku jej motywem przewodnim jest słowo „Czasami”. Pisarka Sylwia Chutnik, która została kuratorką tej kawiarni, skupi się na tym, by podkreślać, co nas łączy, a nie dzieli, polecając czytanie książek w domowej atmosferze. Gośćmi będą m.in. Lech Janerka i Zyta Rudzka. W sobotę zaprezentowanie zostanie w formie słuchowiska na żywo powieść „Zły” Leopolda Tyrmanda.