Poetycki outsider Marcin Świetlicki z zespołem

Awangardowa grupa Świetliki wydała dotąd osiem albumów z wierszami swojego lidera. Utworów z tych krążków będziemy mogli na żywo posłuchać w niedzielę

Publikacja: 31.01.2008 05:24

Jedna z najciekawszych polskich formacji niezależnych będzie gościem cyklu „Hybryda Poetica”.

Marcin Świetlicki stanie na scenie, najprawdopodobniej z papierosem, i zaprosi nas do wysłuchania swojej niepowtarzalnej melorecytacji. Grupa muzyków stworzy brzmieniowe tło do jego poezji.

Świetlicki na początku lat 90. skontaktował się z członkami formacji Trupa Wertera Utrata i razem z basistą Grzegorzem Dyduchem założył zespół. Pierwszy występ dali podczas poetyckiego spotkania „Na Głos”, słuchali ich wówczas Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Po premierze pierwszego albumu „Ogród koncentracyjny” w 1993 r. dostali zaproszenie na festiwal opolski. Drugi –„Cacy cacy fleischmachine” przyniósł im dwie nominacje do Fryderyka. Później ukazały się jeszcze płyty z udziałem Mateusza Pospieszalskiego, Kasi Nosowskiej, Lecha Janerki, a ostatnią „Las Putas melancholicas” z 2005 r. współtworzył Bogusław Linda. Pochodząca z niej piosenka „Filandia”, nagrana z grupą MoCarta, przez 30 tygodni gościła na liście przebojów radiowej Trójki.

Autorem tekstów jest Świetlicki, pochodzący spod Lublina poeta, którego wiersze dzielą krytyków i zachwycają młodych odbiorców. Stał się dla nich synonimem buntownika, z własnej woli żyjącego poza głównym obiegiem kultury. Opublikował 16 książek, m.in. „37 wierszy o wódce i papierosach”, „Czynny do odwołania” i „Wiersze wyprane”, najnowsza powieść nosi tytuł „Trzynaście”.

Debiutował w 1992 r. książką „Zimne kraje”, którą opublikowała Fundacja „Brulionu”, jest zaliczany do najważniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia brulionu. Jest laureatem wielu nagród literackich, był kilkakrotnie nominowany do Nike, zdobył Paszport „Polityki”, ale odmówił jego odbioru. Pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Koncert zacznie się o godz. 18, bilety kosztują 30 zł (35 zł w dniu koncertu).

Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie