Kościół Pokoju w Świdnicy to zabytek unikatowy na skalę europejską. Do dziś zachowały się dwie takie świątynie na Dolnym Śląsku: w Jaworze i właśnie w Świdnicy. Obie w 2001 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kościoły Pokoju są pamiątką po wydarzeniu sprzed 360 lat. Na mocy zawartego w 1648 r. pokoju westfalskiego ewangelicy uzyskali zgodę cesarza na zbudowanie na Śląsku trzech drewnianych kościołów. Jeden z nich – w Głogowie – już nie istnieje.
Kościół Pokoju w Świdnicy, jedna z największych drewnianych świątyń, został wzniesiony w latach 1656 – 1657. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza konstrukcji szachulcowej z widocznym belkowaniem i przybudówkom, które otaczają główny korpus. We wnętrzu zachwycają barokowy wystrój i wielokondygnacyjne galerie przypominające rzędy lóż w teatrze.
W połowie lat 90. parafia odzyskała także sąsiednie zabudowania na placu Pokoju. Cały kompleks zajmuje powierzchnię prawie 4 ha. Od 1992 r. prowadzony jest remont kościoła – w dużej mierze dzięki finansowej pomocy niemieckich fundacji i instytucji. Od dwóch lat renowację wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: za pieniądze z dotacji w ubiegłym roku założona została m.in. instalacja przeciwpożarowa i antywłamaniowa w dzwonnicy, opracowano też projekt ratowania niszczejącego cmentarza. Koszt rewitalizacji, która obejmie także m.in. adaptację dzwonnicy na galerię, przebudowę dwóch innych budynków na pensjonat i Międzynarodowe Centrum Informacji Turystycznej, szacowany jest na 80 mln zł. W planach jest też skatalogowanie i udostępnienie unikatowego archiwum.
Parafia wystąpiła już o środki z ministerstwa, liczy też na dalszą współpracę z władzami Świdnicy i pieniądze z funduszy unijnych. – Krok po kroku dążymy do tego, żeby plac Pokoju ze znajdującym się w jego sercu Kościołem Pokoju odzyskał świetność i mógł jeszcze lepiej pełnić funkcję turystycznego centrum miasta – mówi proboszcz ks. Waldemar Pytel.