Tego lata zagrają przy pomniku

W jubileuszowej edycji koncertów w Łazienkach Królewskich dla publiczności wystąpi kilkudziesięciu artystów – wielu z nich koncertowało tu wielokrotnie, innych Warszawiacy usłyszą po raz pierwszy

Publikacja: 13.05.2009 10:08

Ewa Bukojemska

Ewa Bukojemska

Foto: Rzeczpospolita

[srodtytul]Ewa Bukojemska[/srodtytul]

Pianistka i pedagog, profesor tytularny i kierownik Katedry Fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów (m.in. w Warszawie i Barcelonie) i prestiżowych nagród (m.in. nagrody im. Lili Boulanger, Paris 1975). Od roku 1967 koncertuje w kraju i za granicą. Występowała z koncertami symfonicznymi, kameralnymi i recitalami w wielu krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Meksyku i Argentynie. Brała udział w wielu festiwalach, m.in. w Dusznikach, Beethovenfest w Bonn, Festiwalu Pianistyki Polskiej. Prowadziła klasę fortepianu w Konserwatorium Amerykańskim w Fontainebleau. Prowadziła także kursy mistrzowskie i była jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Nagrywała dla Polskiego Radia (m.in. komplet nokturnów Chopina).

[srodtytul]Maki Hirasawa[/srodtytul]

Japońska pianistka, mieszkająca obecnie w Warszawie. – W trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Tokio szczególnie zainteresowała się muzyką Karola Szymanowskiego. Laureatka ogólnojapońskich konkursów pianistycznych, m.in. na festiwalu w Kifishimie, na którym dostrzegła ją m.in. Regina Smędzianka. Wkrótce przyjechała do Polski, gdzie ukończyła stołeczną Akademię Muzyczną. Występowała w Japonii, Polsce, Francji, Holandii, na Ukrainie, w Kuweicie i na Filipinach. Otrzymała m.in. stypendium Japan Music Foundation JESC i nagrodę Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Japonii. Nagrała kilka płyt, m.in. „Polska muzyka po Chopinie”, „Passion the Piano” i „Chopin - muzyka kameralna”.

[srodtytul]Elżbieta Karaś-Krasztel[/srodtytul]

Studia muzyczne ukończyła w Akademii Muzycznej w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu kształciła się dalej w Konserwatorium Moskiewskim i w Akademii Muzycznej w Budapeszcie. Była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Ma na swoim koncie nagrody, dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie, Gdańsku i Warszawie. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii. Nagrywała dla PR i TV, a także płyty z muzyką W.A. Mozarta dla niemieckiej firmy Aperto. Ostatnio występowała m.in. na estradzie Filharmonii Berlińskiej.

[srodtytul]Julia Kociuban[/srodtytul]

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. Obecnie uczy się w V klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Krakowie. Jest laureatką pierwszych miejsc i nagród specjalnych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w Grecji, na Litwie, w Estonii, Francji, Rosji i Polsce. Otrzymała m.in. stypendia miasta Krakowa, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Koncertowała w Europie i Kanadzie, w ubiegłym roku odbyła tournée koncertowe po USA.

[srodtytul]Maria Korecka-Soszkowska [/srodtytul]

Studiowała w Polsce i w Austrii. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali, w tym: międzynarodowego kursu – Konkursu „Moderne Klaviertechnik” w Szwajcarii i Międzynarodowego Festiwalu w Santiago de Compostella. Występowała z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w kraju, a także w Niemczech, Rumunii, Turcji, na Ukrainie i Kubie. Ma na koncie kilkaset estradowych wykonań recitali i koncertów symfonicznych oraz liczne nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Była pracownikiem dydaktycznym PWSM w Warszawie; prowadziła klasę fortepianu na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze. Pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi, od dwóch lat zajmuje tam stanowisko kierownika Katedry Fortepianu. Była jurorem wielu konkursów pianistycznych. Jest członkiem Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie i wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

[srodtytul]Katarzyna Kraszewska [/srodtytul]

Urodziła się w Warszawie. Jest laureatką m.in. Międzynarodowego Konkursu w Brest (Francja) i VII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Szafarnii gdzie dostała też nagrodę specjalną Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nagrodę Niderlandzkiego Towarzystwa Muzycznego, a także została zaproszona na koncerty do Holandii i Niemiec. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało artystce dyplom uznania za udział w koncertach z okazji Roku Ignacego Jana Paderewskiego. Studiuje na Akademii Muzycznej w Łodzi. Nagrała płytę monograficzną z utworami Fryderyka Chopina.

[srodtytul]Krystyna Man Li Szczepańska [/srodtytul]

Pianistka o chińsko-rosyjskich korzeniach. W wieku pięciu lat dała pierwszy publiczny koncert w Pekińskiej Hali Koncertowej. Absolwentka m.in. Akademii Muzycznej w Warszawie. Otrzymała m.in. nagrody na konkursach pianistycznych w Pekinie, Hongkongu, San Sebastian, Chmielnickim (Ukraina), Brześciu. Koncertuje w Europie, na Dalekim oraz Bliskim Wschodzie.

[srodtytul]Bożena Maciejowska[/srodtytul]

Urodzona w Chrzanowie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie. Jako solistka zadebiutowała na Festiwalu Muzyki Polskiej we Francji. Ukończyła podyplomowe studia w Niemczech. Koncertowała w Polsce, Rosji, Holandii, Niemczech, Francji i Finlandii. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Muzycznym w Białymstoku na stanowisku adiunkta. Nagrała płytę z utworami Mozarta, Schuberta, Chopina i Rachmaninowa.

[srodtytul]Emilian Madey[/srodtytul]

Ukończył z wyróżnieniem kompozycję, dyrygenturę i fortepian. Doskonalił się na kursach mistrzowskich. Jest laureatem nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów i Skrzypków im. B. Dvarionasa w Wilnie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. C. Kahna w Paryżu i na Międzynarodowym Festiwalu im. J. Hofmanna w Nałęczowie. Koncertował w Europie i Korei Południowej.

Prowadził międzynarodowe kursy mistrzowskie m.in. w Wilnie i Korei Płd. oraz klasę fortepianu w ZPSM II st. w Warszawie, jest wykładowcą na stołecznym Uniwersytecie Muzycznym. Nagrywał m.in. utwory F. Lessela, L. van Beethovena, W. Szpilmana i własne. Trzykrotnie był nominowany do Nagrody Polskiego Przemysłu Muzycznego Fryderyk. Skomponował wiele utworów na instrumenty solowe, dla zespołów kameralnych, na orkiestrę, piosenek i muzykę filmową. Jest członkiem zarządów: Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. S. Moniuszki, European Piano Teachers Association Polska i Polskiej Akademii Chopinowskiej.

[srodtytul]Karolina Marchlewska[/srodtytul]

W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej Chopina w Warszawie. Uczestniczyła w kursach muzyki dawnej w Białymstoku i Słupsku, w kursie pianistycznym w Dusznikach-Zdroju i w lekcjach mistrzowskich. Była stażystką rządu francuskiego na kursie pianistycznym Academie Internationale de Musique Maurice Ravel w Saint-Jean de Luz we Francji, stypendystką m.in. ministra kultury i sztuki.

Ma na koncie liczne nagrody, m.in. na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim i IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Markopoulo w Grecji. Otrzymała III nagrodę stypendium na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertuje w kraju i za granicą, występowała m.in. w Warszawie, Niemczech, Anglii i Hiszpanii.

[srodtytul]Joanna Marcinkowska[/srodtytul]

Ukończyła z wyróżnieniem poznańską Akademię Muzyczną. Jest adiunktem w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni. Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów i festiwali, zdobyła nagrody m.in.: na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego, V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii i na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt. Zdobyła stypendium Japońskiej Fundacji Muzycznej J.E.S.C. Występowała z recitalami oraz jako solistka koncertów symfonicznych w Europie i w USA. Nagrała płytę z transkrypcjami baletów Piotra Czajkowskiego.

[srodtytul]Katarzyna Mościcka[/srodtytul]

Urodzona w Warszawie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ukończyła podyplomowe studia w Vancouver Acedemy of Music w Kanadzie. Jest laureatką stypendiów EPTA (European Piano Teachers Assiociation), Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz ministra kultury i sztuki. Brała udział w festiwalach, m.in. w Sacramento Music Festival w Kalifornii, w festiwalu Oberlin at Cassalmaggiore we Włoszech oraz w Festiwalu Forte - Piano, którego była inicjatorką i współorganizatorką. Nagrywała dla TVP, Polskiego Radia PiK, dla National Public Radio w Waszyngtonie i dla telewizji w Sacramento, w Kalifornii. Regularnie koncertuje w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a także na Mauritiusie.

[srodtytul]Karolina Nadolska[/srodtytul]

Jest studentką V roku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Koncertowała w Europie, USA i Japonii. Otrzymała stypendia artystyczne ministra kultury RP i stypendia kulturalne prezydenta miasta Gdańska. Jest laureatką wielu stypendiów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, zdobywa czołowe nagrody, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Narvie (Estonia), V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (Czechy). Reprezentowała swoją uczelnię na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Studentów w Kioto w Japonii.

[srodtytul]Maciej Poliszewski[/srodtytul]

Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, studiował w Juilliard School w Nowym Jorku oraz w Akademii Muzycznej w Moskwie. W latach 1976 – 1990 był profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest laureatem srebrnych medali na konkursach pianistycznych w Barcelonie (Hiszpania) i w Vercelli (Włochy). Występował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz USA. Nagrywa dla radia i telewizji.

[srodtytul]Andrzej Stefański[/srodtytul]

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w 1949 roku w Poznaniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz w Konserwatorium Moskiewskim i na uniwersytecie Indiana w USA. Występował w Europie oraz w USA, Japonii, Korei Południowej i Chinach. Nagrywa m.in. dla firm płytowych Polskie Nagrania, Wifon i Composers Recording Inc. – USA). Współpracuje z Polskim Radiem Jest pierwszym artystą w historii fonografii, który nagrał wszystkie utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

[srodtytul]Maria Szraiber[/srodtytul]

Ukończyła studia pianistyczne w Warszawie. Studiowała też w Konserwatorium Moskiewskim. Występowała w wielu krajach Europy, a także w USA, Chinach, Japonii, Korei Płd. i Australii. W swoim dorobku ma wiele nagrań, w tym ostatnio wydaną w Japonii płytę DVD prezentującą analizę interpretacji kilku chopinowskich dzieł. Jest profesorem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Autorka dwutomowej książki „Nestorzy polskiej pianistyki”.

[srodtytul]Krzysztof Trzaskowski [/srodtytul]

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, ukończył szkołę muzyczną, obecnie jest studentem III roku Akademii Muzycznej w Warszawie. Zdobył liczne nagrody, m.in. na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. I.J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim, V Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Narvie w Estonii. Był stypendystą m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ministra kultury (2004 i 2005) i marszałka województwa podlaskiego. Wielokrotnie koncertował w Polsce, a także w Kanadzie, Tallinie, Paryżu, Genewie i Berlinie.

[srodtytul]Joanna Trzeciak[/srodtytul]

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na studia w Konserwatorium Moskiewskim. Jest laureatką nagród m.in. na Festiwalu Pianistów Polskich w Słupsku. Koncertowała w całej Europie oraz m.in. Jerozolimie i Buenos Aires. W dorobku ma m.in. cztery płyty nagrane dla Pavane w Brukseli, dwa albumy z muzyką Johanna Nepomuka Hummela i płytowy zapis recitalu dla KNS Classical z utworami F. Chopina i S. Rachmaninowa.

[srodtytul]Ewa Bukojemska[/srodtytul]

Pianistka i pedagog, profesor tytularny i kierownik Katedry Fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów (m.in. w Warszawie i Barcelonie) i prestiżowych nagród (m.in. nagrody im. Lili Boulanger, Paris 1975). Od roku 1967 koncertuje w kraju i za granicą. Występowała z koncertami symfonicznymi, kameralnymi i recitalami w wielu krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Meksyku i Argentynie. Brała udział w wielu festiwalach, m.in. w Dusznikach, Beethovenfest w Bonn, Festiwalu Pianistyki Polskiej. Prowadziła klasę fortepianu w Konserwatorium Amerykańskim w Fontainebleau. Prowadziła także kursy mistrzowskie i była jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Nagrywała dla Polskiego Radia (m.in. komplet nokturnów Chopina).

Pozostało 93% artykułu
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Muzeum otwarte - muzeum zamknięte, czyli trudne życie MSN
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie UE 2025
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kultura
Laury dla laureatek Nobla