Polska, tak jak cały świat, od lat pasjonuje się „nowym tangiem” Astora Piazzoli, zmarlego w 1992 r. mistrza stworzonego przez siebie gatunku, uwielbianego, ale i wyklinanego w Argentynie za szarganie świętości. Rzesze fanów ma koncertujący u nas wielokrotnie, a inspirujący się Piazzolą Gotan Project. Powodzeniem cieszą się występy rodzimych zespołów nawiązujących do stylistyki legendarnego Argentyńczyka – m.in. Tangata Quintet, Distango i New Tango Bridge.

Ten ostatni to formacja krakowskiego kontrabasisty, kompozytora i aranżera Grzegorza Frankowskiego, swobodnie poruszającego się zarówno w klasyce jak w muzyce świata czy jazzie. Fascynat „tango nuevo” już w 2006 roku był wyrożniony „Fryderykiem” za płytę „Piazzoforte”.

Najnowszy album „Global Bridge” jest próbą spojrzenia na tango jako na zjawisko globalne, nie zamknięte w ubogich dzielnicach Buenos Aires, absorbujące wpływy z rożnych zakątków świata. Zewsząd, gdziekolwiek nostalgia, namiętność i samotność znajdują odzwierciedlenie w ekspresji tańca i muzyki.

Partnerami Grzegorza Frankowskiego będą teraz: skrzypek Paweł Wajrak, gitarzysta Michał Nagy, perkusista Sławek Berny, niemiecki bandoneonista Christian Gerber oraz gość specjalny – fenomenalny polski wokalista o greckich korzeniach – Jorgos Skolias.

[i]Global Bridge, Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, bilety: 40, 45, 50 zł, rezerwacje: tel. 22 339 07 60, poniedziałek (15.11), godz. 20.[/i]