Projekt opracowany pod hasłem „Miasto kultury i obywateli" trafi teraz do konsultacji społecznych. Jego główną cechą jest zaproszenie do dialogu środowisk twórczych, inicjatyw obywatelskich i animatorów kultury. – To nie jest kolejny dokument stworzony przez i dla urzędników – podkreślał obecny na spotkaniu zastępca prezydent miasta Włodzimierz Paszyński.
Nad projektem pracował bowiem cały zespół konsultacyjny osób z różnych środowisk warszawskich, stykających się na co dzień z praktycznymi problemami zarządzania kulturą miejską.
Warszawa, jaka wyłania się z przedstawionego projektu, to miasto, które żyje nie tylko tragiczną przeszłością i współczesnym biznesem. To aglomeracja nowoczesna, różnorodna, aktywizująca obywateli i, poprzez efektywne zarządzanie, kreująca swoją tożsamość.
Program Rozwoju Kultury był przygotowywany równocześnie z warszawską aplikacją do II etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Oba projekty mają się uzupełniać, jeśli chodzi o plan kulturalnego rozwoju miasta w najbliższych latach. Do końca roku Program Rozwoju Kultury będzie dyskutowany i konsultowany m.in. w trakcie publicznych debat.
Finał tych prac planowany jest na koniec 2012 roku. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć działania praktyczne i wprowadzanie w życie przyjętych założeń.