Z zespołu, który powstał w 1970 roku w Krakowie, do dziś w składzie są klawiszowiec i kompozytor Janusz Grzywacz oraz wokalista i saksofonista Marek Stryszowski. Tę dwójkę założycieli uzupełniają muzycy o znaczącym dorobku: gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański, gitarzysta Marek Raduli i perkusista Grzegorz Grzyb.
Z Kulturą na Ty - poleć swoje wydarzenie kulturalne
Laboratorium (podobnie jak troszkę młodsze śląskie trio SBB) szybko stało się faworytem publiczności zarówno jazzowej, jak i rockowej. Przyciągało również artystyczne indywidualności – z krakowianami nagrywali lub występowali np. fenomenalnie uzdolniony skrzypek Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko czy Czesław Niemen. Ten ostatni koncertował z „Laborką" w połowie lat. 70. XX w., po rozstaniu z grupą Aerolit, prezentując muzykę z płyty „Katharsis" oraz nowe kompozycje, które stały się później podstawą dwupłytowego albumu „Idee Fixe".
Laboratorium po wygraniu kilku konkursów krajowych i świetnych płytach występowało zarówno na Jazz Jamboree, jak i na najbardziej liczących się festiwalach na świecie. Zespół zmieniał skład, ewoluował stylistycznie i niemal non stop koncertował na Zachodzie.
Aktywność ta zmalała jednak, wreszcie ustała w latach 90. Muzycy skrzyknęli się ponownie w połowie następnej dekady i z powodzeniem ruszyli na trasy koncertowe.