Pierwsza z nich oczekuje edukacji, stawia na dotarcie do źródeł, chce wyciągania na światło dzienne dorobku zapomnianych kultur, promowania wirtuozów. To z myślą o niej organizatorzy przygotowali dni tematyczne – „Śródziemnomorskie klimaty" i „Złote głosy na Skrzyżowaniu Kultur". We wtorek wystąpi Grek Psarantonis i Kurdyjka Aynur Doan. Oboje pochodzą z małych, górskich wiosek, publikę zaś czarują naszpikowanymi emocjami głosami i mistrzowskim opanowaniem lokalnych instrumentów. On gra na lirze, pozostałości z bizantyjskich czasów, ona – na sazie, tureckim odpowiedniku gitary.
Środa kusi z kolei skarbami europejskiego południa. Korsykańska Barbara Furtuna to kunsztowne, męskie wielogłosy i zmieniane w mig nastroje, utytułowana Carmen Linares przedstawi zaś porywającą, kobiecą interpretację flamenco.
Co zaś z drugim obozem fanów, żądnym innowacji, folku na miarę naszych czasów, dynamicznego show? Tacy słuchacze powinni celować przede wszystkim w czwartek, kiedy przed PKiN zadomowią się „Wikingowie i Kruki", czyli szwedzkie Hoven Droven i niemieckie Corvus Corax. Skandynawowie serwują ludowe dania na ostro, z gitarami, perkusjami, saksofonem, basowym groove. Sąsiedzi zza Odry, rockmani na średniowieczną modłę w pocie czoła zapracowali natomiast na miano „Królów Minstreli". Nieobce są im remiksy, ścieżka dźwiękowa do gry komputerowej czy trasa z cyrkową trupą.
Nie brak też na Skrzyżowaniu Kultur artystów zdolnych trafić w każdy gust. Tak jest z Mercedes Peón, która wyjdzie na scenę w poniedziałek, po fińskiej królowej akordeonu Marii Kalaniemi. Zjawiskowa Hiszpanka gromadzi tradycyjne piosenki galicyjskiego wybrzeża, powraca do dawnych czasów, ale też sampluje, bawi się elektroniką, tworzy bardziej abstrakcyjnie. Trzeba ją zobaczyć.
7. Skrzyżowanie Kultur, namiot pod PKiN (od strony Świętokrzyskiej), bilety: 25 zł, rezerwacje: www.eventim.pl, poniedziałek (25.09) – czwartek (29.09), godz. 19