- Przekazaliśmy dokładnie to, co znajdowało się w pokoju mojej mamy w mieszkaniu na Saskiej Kępie. Z dyrektorem Biblioteki Narodowej Tomaszem Makowskim umówiliśmy się, że kolejne części spuścizny Agnieszki Osieckiej będą dostarczane bibliotece systematycznie.
Wśród eksponatów prezentowanych na okolicznościowej wystawie w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich można obejrzeć wiele osobistych pamiątek Agnieszki Osieckiej. Jest wśród nich m.in słynna maszyna do pisania ofiarowana autorce "Małgośki" przez jej wieloletniego narzeczonego Marka Hłaskę. Są dokumenty osobiste, świadectwo chrztu, świadectwo urodzenia, legitymacje studenckie. Są fotografie z rodzinnego albumu, nigdy nie wystawione sztuki, maskotki i talizmany.
- Agnieszka Osiecka była wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. - mówi Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Z jej utworów można dowiedzieć się o naszej mentalności, życiu uczuciowym. Z jej piosenkami identyfikowało się kilka pokoleń Polaków.
Wśród eksponatów, które zasiliły konto Biblioteki Narodowej znajdują się też m.in rekopisy największych przebojów poetki śpiewanych m.in. przez Marylę Rodowicz, Seweryna Krajewskiego, Magdę Umer, czy Krystyny Jandy. Wśród rękopisów można odnależć przymiarki do największego przeboju osieckiej "Niech żyje bal".