Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.10.2016 11:17 Publikacja: 13.10.2016 10:31
Foto: AFP
Kilka godzin przed ogłoszeniem noblisty z dziedziny literatury 2016 roku zmarł najbardziej kontrowersyjny laureat tej nagrody. Od dłuższego czasu przebywał w szpitalu w Mediolanie, gdzie leczył chorobę płuc.
Gdy w 1997 roku przyznano mu Nobla, werdykt skonsternował niemal wszystkich. Raz, że mało kto na świecie słyszał o włoskim artyście. Dwa, że w latach 90. Dario Fo najlepsze lata twórcze miał już za sobą. Na dodatek trudno było jednoznacznie zakwalifikować go jako literata, ponieważ jego twórczość łączyła w sobie dramat sceniczny, telewizyjne show oraz publicystykę. W dodatku była to twórczość radykalna, bezkompromisowa, w której Fo ośmieszał włoskie autorytety i uderzał w świętości. Urodził się w 1926 roku we włoskim Sangiano blisko szwajcarskiej granicy. Jego ojciec był socjalistą pracującym na kolei, a matka pochodziła z rolniczej rodziny. Młody twórca buntował się przeciwko ojcu, co sprawiło, że wstąpił do oddziałów faszystowskich pod koniec wojny. Przez ten młodzieńczy epizod po latach włoski filmowiec Pier Paolo Passolini mówił o nim: „Trudno sobie wyobrazić coś gorszego niż teksty byłego faszysty Fo. ”
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
9 lipca 2025 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta gala 50. Nagrody im. Oska...
W jednej z najstarszych bibliotek rodowych, obecnie oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, rozpoczął się remont....
Przeglądy filmów, transmisje spektakli teatralnych i operowych, pokazy plenerowe – na wakacje stołeczne kina prz...
4 czerwca w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa 18. edycji konkurs...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas