Medialne koalicje w regionach

W publicznym radiu dla PiS m.in. Gdańsk i Poznań, dla lewicy Łódź i Szczecin

Publikacja: 25.11.2009 01:29

Lewica zyskała wpływy, m.in. w łódzkiej rozgłośni

Lewica zyskała wpływy, m.in. w łódzkiej rozgłośni

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Koalicja medialna PiS i lewicy podzieliła się wpływami w regionalnych rozgłośniach radiowych.

W zeszłym tygodniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała członków rad nadzorczych 13 publicznych stacji. Po ich składach widać, że lewica zyskała wpływy na rozgłośnie m.in. w Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie, a PiS w Poznaniu, Gdańsku, Olsztynie i Kielcach. Ten nowy podział spowoduje zmiany prezesów w większości stacji.

KRRiT nie przyznaje się do politycznych nominacji. – Podobnie jak w przypadku rad TVP i Polskiego Radia, wszystkie kandydatury zgłaszałem sam jako przewodniczący. To pozwala unikać politycznych skojarzeń – mówi szef KRRiT Witold Kołodziejski.

[wyimek]Nowy podział wpływów spowoduje zmiany prezesów w większości stacji [/wyimek]

Ale pewne jest, że w TVP doszło do takiego podziału, bo w jej radzie znaleźli się ludzie kojarzeni z PiS i lewicą. I wystarczy prześledzić biografie ludzi z regionalnych rad rozgłośni radiowych, by również potwierdzić ten podział.

I tak w Łodzi, dawnym mateczniku SLD, z rekomendacji lewicy w radzie zasiądą: Piotr Paduszyński, Marek Składowski i Andrzej Wójcik. Ich „przystawką” została Lidia Fido, kiedyś Samoobrona, dziś Partia Regionów. Największe szanse na przewodniczącego ma mecenas Paduszyński, który trafił do rady ze względu na bliską znajomość z Anną Adamską-Makowską, żoną szefa regionu SLD Krzysztofa Makowskiego (był świadkiem na ich ślubie).

W Rzeszowie z czterech przedstawicieli wybranych przez KRRiT aż trzech jest kojarzonych z lewicą. Najciekawszą postacią jest tu Janusz Przetacznik, były szef Radia Kielce i członek Rady Naczelnej Stowarzyszenia Ordynacka (jej przewodniczącym jest Włodzimierz Czarzasty, nieoficjalnie doradca SLD w sprawie koalicji medialnej).

Podobnie jest w Szczecinie, gdzie do rady nadzorczej poza ludźmi lewicy trafiły osoby łączone z Samoobroną i Tomaszem Borysiukiem (członek KRRiT wcześniej kojarzony z Samoobroną, dziś lewicą). Choćby Sławomir Kobarynka, były asystent społeczny posła Andrzeja Leppera i były szef szczecińskiej Samoobrony. Rekomendacji tego ugrupowania można się też doszukiwać w przypadku Artura Kubaja (zawdzięczał mu stanowisko w poprzedniej kadencji rady Radia Szczecin).

Ani w Szczecinie, ani w Koszalinie w radach nie ma ludzi PiS. A jak wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”, spowodowało to wściekłość lokalnych działaczy PiS. Ich kandydaci przepadli, wyszło na to, że eter w Zachodniopomorskiem nie jest ważny dla centrali partii.

Osoby kojarzone z PiS pojawiły się za to w Poznaniu. To ugrupowanie rekomendowało Katarzynę Maternę, Dariusza Szymczaka i Roberta Pietryszyna. Najbardziej znany jest ten ostatni – to były lider młodzieżówki PiS w Opolu i dawny prezes Zagłębia Lubin.

Trzy głosy Prawo i Sprawiedliwość ma w Olsztynie, m.in. Marcina Poczobuta, bliskiego współpracownika olsztyńskiego prezesa PiS, i Grzegorza Kierozalskiego, szeregowego działacza. W radzie znalazł się też członek Ordynackiej Henryk Łańko.

W koalicji PiS – SLD w radzie nadzorczej Radia Gdańsk przewagę ma PiS. Z jego rekomendacji trafili do niej była radna pomorskiego sejmiku wojewódzkiego Danuta Makowska i były wiceprezes koncernu energetycznego Energa Piotr Ogiński, a ponownie wybrano Wojciecha Charkina. Z SLD w radzie zasiada prawnik Zdzisław Koszlak.

Także skład rady warszawskiego Radia dla Ciebie jest odzwierciedleniem krajowej koalicji medialnej. Są tu ludzie kojarzeni z SLD, PiS i Borysiukiem.

– Ale biorąc pod uwagę głosy ludzi lewicy i Borysiuka, nasze środowisko nie ma tu przewagi – mówi warszawski polityk PiS. Najbardziej znany z tego składu jest Romuald Poliński, były podsekretarz stanu w resorcie pracy z Samoobrony.

Ludzie Samoobrony kojarzeni z Borysiukiem zasiedli też w radzie Radia Lublin. Jej szefem ma zostać Lech Szymańczyk, były poseł tej partii. Z tym środowiskiem kojarzeni są też lekarz Marek Pakulski vel Modrzejewski i Agnieszka Stolarczyk (członek poprzedniej rady).

KRRiT musi jeszcze wybrać rady we Wrocławiu, Katowicach i Zielonej Górze.

Koalicja medialna PiS i lewicy podzieliła się wpływami w regionalnych rozgłośniach radiowych.

W zeszłym tygodniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała członków rad nadzorczych 13 publicznych stacji. Po ich składach widać, że lewica zyskała wpływy na rozgłośnie m.in. w Łodzi, Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie, a PiS w Poznaniu, Gdańsku, Olsztynie i Kielcach. Ten nowy podział spowoduje zmiany prezesów w większości stacji.

Pozostało 88% artykułu
sądownictwo
Sąd Najwyższy ratuje Ewę Wrzosek. Prokurator może bezkarnie wynosić informacje ze śledztwa
Kraj
Znaleziono szczątki kilkudziesięciu osób. To ofiary zbrodni niemieckich
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił