"Rz" napisała w poniedziałek, że wrocławscy policjanci dostali przed sobotnim meczem Śląska Wrocław z GKS Bełchatów polecenie, by zatrzymywać osoby z transparentami obrażającymi premiera. Mecz miał się odbyć bez kibiców, a policja dostała informację, że ci będą się zbierać przed stadionem. Fani zespołów przyszli bez transparentów, za to skandując antyrządowe hasła.

Ostatecznie nikogo nie zatrzymano, ale poleceniem wydanym policjantom zainteresowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Głoszenie politycznych haseł, nawet obrażających rząd, nie może być powodem zamykania stadionów – mówi dr Adam Bodnar, prawnik fundacji. W piśmie, jakie prawdopodobnie dziś zostanie wysłane do szefa MSWiA, fundacja przypomina, iż stadiony od lat były miejscem debaty politycznej. Np. gdy „Solidarność" nie mogła działać legalnie, transparenty popierające „S" pojawiły się na meczu Juventusu Turyn z Lechią Gdańsk w 1983 r. Podobnie podczas mundialu w Hiszpanii w 1982 r. na meczu Polska – ZSRR.

Warszawskie biuro fundacji dostało od kibica pytanie, czy osoba ukarana za antyrządowe transparenty może u niej szukać pomocy. – Gdyby kogoś ukarano za taki transparent np. zakazem stadionowym, trzeba się tym zainteresować – mówi Bodnar.

Tymczasem portal Gazeta. pl poinformował wczoraj, że wielkopolska policja, która opublikowała zdjęcia kibiców biorących udział w zadymie po finale Pucharu Polski, dzięki telefonicznym informacjom ustaliła już tożsamość trzech z nich.