28 maja minie 30 lat od śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa w latach 1948 – 1981 i kandydata na ołtarze.

Z tej okazji w Pałacu Arcybiskupów przy ul. Miodowej w Warszawie dziś o godz. 10.30 rozpocznie się sesja „Dorobek prymasa Wyszyńskiego w perspektywie polskiej i uniwersalnej".

– Taka rocznica sprzyja podsumowaniom i próbom syntetycznej refleksji nad osobą kard. Wyszyńskiego – mówi Paweł Skibiński, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, które organizuje sympozjum. – W kraju koncentrujemy się na roli prymasa w historii Polski, co nie wyczerpuje znaczenia jego dorobku. Dlatego poprzez międzynarodowy charakter naszej sesji chcemy dać sygnał, że można patrzeć na dorobek prymasa w takiej perspektywie – tłumaczy.

Na sesji o kardynale w perspektywie Kościołów zachodnioeuropejskich będzie mówił prof. Jose Luis Orella Martine z Hiszpanii. Porównania doświadczeń Kościoła na Węgrzech za czasów kard. Józsefa Mindszentya i Kościoła w Polsce prowadzonego przez kard. Wyszyńskiego dokona prof. Pál Attila Illés. Natomiast o. Teodozjusz Jankiw będzie mówić o relacjach prymasa ze wspólnotą grekokatolicką w Polsce i na Ukrainie.

Inne aspekty będą podnosić Anna Rastawicka, prof. Jan Żaryn, ks. prof. Piotr Nitecki, ks. prof. Antoni Poniński, ks. prof. Waldemar Chrostowski, dr Piotr Łysakowski, dr Adam Dziurok, dr Paweł Skibiński. W auli starego BUW o godz. 20 rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem publicystów na temat „Prymas Wyszyński – Prymasem Tysiąclecia. Dlaczego?".