Za sześć tygodni papież Polak wraz z Janem XXIII zostanie wyniesiony na ołtarze. Duża grupa Polaków wybiera się do Watykanu, a ci, którzy zostaną, mogą liczyć na wspólne przeżywanie tego wydarzenia. Zwłaszcza w ośrodkach, z którymi związany był Ojciec Święty.

W rodzinnych Wadowicach już 9 kwietnia zostanie otwarte Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego. – Na pewno lepszym terminem byłby ?18 maja, dzień urodzin papieża, ale chcieliśmy zdążyć przed kanonizacją – tłumaczy Maria Budzińska z wadowickiego muzeum. Dodaje, że na samą kanonizację muzeum nie przygotowuje specjalnych projektów, bo „skupi się na pielgrzymach".

To dla nich transmitowane będą uroczystości z Watykanu na specjalnych telebimach. ?– Po nich zostanie odprawiona msza dziękczynna za kanonizację – zapowiada Stanisław Kotarba, radny wadowicki. Do Watykanu wybiera się kilkuset mieszkańców i władze Wadowic. – Po ich powrocie w niedzielę, 4 maja, planujemy specjalne uroczystości dziękczynne, w tym koncert – mówi radny.

W Krakowie dwa specjalne zegary odliczają czas, jaki został do kanonizacji. Jeden w słynnym oknie papieskim przy ul. Franciszkańskiej, drugi na wieży widokowej sąsiadującej z kościołem górnym Sanktuarium bł. Jana Pawła II.

W sobotę odbędzie się misterium „Kolory miłosierdzia", a potem całonocne czuwanie modlitewne. Na fasadzie budynku krakowskiej kurii przy ul. Franciszkańskiej zostanie pokazane widowisko multimedialne przedstawiające Ojca Świętego powracającego do Krakowa w czasie pielgrzymek. W niedzielę na placu i błoniach przed sanktuarium transmitowany będzie obrzęd kanonizacji, a po niej odprawiona zostanie pierwsza msza dziękczynna. Wieczorem w sanktuarium koncert Opery Krakowskiej. Warszawiacy będą mogli oglądać kanonizację na telebimach na pl. Piłsudskiego. Już w piątek odbędzie się tam specjalny koncert, a w sobotę zacznie się czuwanie. Po zakończeniu uroczystości w pobliskich kościołach, ale też w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie, odbędą się msze dziękczynne.