Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXII - relacja na żywo

Jan XXIII i Jan Paweł II zostali przyjęci w poczet świętych. Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża Franciszka było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy.

Aktualizacja: 27.04.2014 19:59 Publikacja: 27.04.2014 07:44

Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXII - relacja na żywo

Foto: AFP

Zobacz najciekawsze zdjęcia z Watykanu

17.56

W dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII polscy żołnierze stacjonujący w bazie Ghazni w Afganistanie wzięli udział w mszy świętej.

"Modliliśmy się do papieża - bo papież już jest świętym - w intencji naszych rodzin" - powiedział ksiądz major Rafał Kapron.

Na porannej mszy było bardzo dużo polskich żołnierzy spośród tych, którzy jeszcze pozostali w bazie; obecnie trwa przeprowadzka polskiego kontyngentu z Ghazni do Bagram.

17.44

Dzień kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII to jeden z najważniejszych dni w historii Kościoła katolickiego - twierdzą media portugalskie.

Wskazują, że na placu Świętego Piotra spotkali się czterej papieże oraz miliony wiernych.

(AFP)

Główny kanał portugalskiej telewizji publicznej odnotował, że w niedzielnych uroczystościach wzięła udział rekordowa jak na kanonizację liczba pielgrzymów, którzy przybyli z całego świata. Komentatorzy stacji RTP przypomnieli, że ogłoszenie polskiego papieża świętym ze względu na szybkość procesu kanonizacyjnego było również wyjątkowym wydarzeniem w historii Kościoła.

W podobnym tonie komentuje uroczystości największe w Portugalii Radio Renascenca. "Nigdy wcześniej w Rzymie nie widziano tylu ludzi, którzy spotkali się w jednym miejscu i reprezentowali ponad 100 krajów świata" - odnotowali dziennikarze tej rozgłośni.

17.27

Polacy to najbardziej pobożny naród na świecie – uważa wielu Włochów. Przed kanonizacją chętnie pomagało rodakom „Papy Wojtyły" - pisze Karolina Kowalska.

Czytaj korespondencję z Rzymu.

17.02

Kanonizacja stulecia - tak włoskie media podsumowują niedzielną mszę, podczas której papież Franciszek, w obecności swego poprzednika Benedykta XVI, ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwraca się uwagę na radosną obecność tysięcy polskich pielgrzymów.

Telewizja RAI podkreśla, że prezydent Włoch Giorgio Napolitano jako jedyny przywódca podszedł do emerytowanego papieża Benedykta XVI i osobiście, serdecznie przywitał się z nim.

16.18

Mieszkańcy Kostaryki

z wielką radością przyjęli niedzielną kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II.

Z tego kraju pochodzi uzdrowiona kobieta, której przypadek uznano za cud za wstawiennictwem papieża Polaka.

Na stadionie narodowym w stolicy Kostaryki San Jose zebrało się niemal 20 tys. ludzi, by modlitwą, śpiewem i tańcem uczcić dzień kanonizacji dwóch papieży.

(AFP)

15.37

W odczytaniu całej homilii słowo odwaga jest kluczowe - "odwaga świętego Tomasza, odwaga świętego Jana XXIII w odnowie Kościoła i odwaga świętego Jana Pawła II w obronie rodziny, w zatroskaniu się o rodzinę, o świętość rodziny" - powiedział PAP ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj całą homilię papieża Franciszka.

15.36

Bronisław Komorowski: Jan Paweł II to papież wolności

15.35

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Poczta Polska wydała serię znaczków. To wspólne przedsięwzięcie z Pocztą Watykańską, która wydała identyczne znaczki z napisami po włosku. Projekt powstał w Polsce i ma upamiętniać nie tylko postać polskiego papieża, ale przede wszystkim jego nauczanie. Czytaj i oglądaj.

15.33

Papież sport uprawiał i lubił go. Polscy sportowcy przeżyli wiele wspaniałych chwil podczas audiencji w Watykanie.

Widziano w Ojcu Świętym autentycznego kibica, który mówi o sporcie z życzliwością, bo go lubi, a nie dlatego, że chce komuś zrobić nieszczerą przyjemność. Jako chłopiec Karol Wojtyła naprawdę grał w swoich Wadowicach w piłkę, najczęściej na bramce, o czym pisze w jego biografii ksiądz Mieczysław Maliński.

Czytaj tekst Stefana Szczepłka o papieżu-kibicu.

15.27

MSZ opublikował na swojej stronie internetowej teksty kilkunastu szyfrogramów, jakie dyplomaci PRL wysyłali w związku z konklawe i wyborem Jana Pawła II w październiku 1978 r. Odtajniono je w 2008 r.

"Mamy wszelkie przesłanki, aby wybór dyskontować zarówno z punktu widzenia interesów ogólnokrajowych, jak i ustrojowych" - pisali do Warszawy w dzień po wyborze Karola Wojtyły na papieża ambasador PRL w Rzymie Stanisław Trepczyński i nieformalny ambasador przy Watykanie Kazimierz Szablewski.

Oceniali, że wybór Jana Pawła II to "kolejny element umocnienia autorytetu Polski na arenie międzynarodowej" i wskazuje na "widoczny dalszy wzrost prestiżu Polski we Włoszech". "Tutejsze komentarze dotyczące Polski wyważone, ogólnie dla Polski socjalistycznej życzliwe" - napisali.

"Pierwszym papieżem nie-Włochem został przedstawiciel kraju socjalistycznego. Fakt ten jest interpretowany jako uznanie przez Kościół katolicki realiów socjalistycznych w świecie" - pisali Trepczyński i Szablewski. Podkreślali, że wybór nastąpił w okresie "konstruktywnie układających się stosunków państwo-Kościół i Polska-Watykan".

15.03

Chłopcy w stroju papieża podczas uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII na Filipinach.

(AFP)

14.57

Był niezwykłym papieżem - poruszył cały świat - tak o świętym Janie Pawle II mówi prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

Hierarcha po uroczystości kanonizacyjnej w Watykanie podkreślał, że dostąpił szczególnej łaski służenia Ojcu Świętemu przez wiele lat.

Prymas Polski ma nadzieję, że kanonizacja przyczyni się do prawdziwego i głębokiego zgłębiania nauczania świętego Jana Pawła II.

14.49

Polscy politycy, którzy uczestniczyli w niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na Placu Świętego Piotra w Rzymie, są zgodni, że ogłoszenie papieża Polaka patronem rodziny to najpiękniejszy dar dla rodzin.

W ceremonii wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną Komorowską, premier Donald Tusk z małżonką Małgorzatą Tusk, byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, a także delegacje partii politycznych, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(Na zdjęciu: Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną. Fot. AFP)

14.38

Uznani za świętych Jan Paweł II i Jan XXIII byli "wielkimi Europejczykami", a także wzorem wiary. Obaj odcisnęli piętno na losach Kościoła i świata - ocenił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx.

- Nowi święci brali żywy udział w życiu ludzi i narodów. Dali świadectwo obecności Kościoła we współczesnym świecie - zaznaczył arcybiskup Monachium w oświadczeniu opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Niemiec w Bonn.

Zdaniem Marksa Janowi XXIII zawdzięczamy "zdecydowane zaangażowanie na rzecz europejskiej myśli, a także skuteczne zabiegi o pojednanie między narodami".

- Niezapomniana jest jego encyklika "Pacem in terris", nawołująca do wytrwałej walki o pokój - dodał kardynał.

14.28

Każda kanonizacja jest znakiem nadziei, że są ludzie, w których dobro jest w stopniu maksymalnym - mówili polscy biskupi po niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak powiedział, że kanonizacja dwóch wielkich papieży jest znakiem nadziei dla Kościoła.

- Spoglądałem na plac św. Piotra i widziałem większość polskich pielgrzymów, wiele biało-czerwonych flag. Sądzę, że dzięki orędownictwu Jana Pawła II za nami, będziemy odważnie podejmować wyzwania, które są przed nami - dodał.

14.02

Pielgrzymi opuszczają powoli pl. św. Piotra. Wielu, którym nie udało się wejść na plac podczas mszy kanonizacyjnej, czeka, aż zrobi się luźniej, by wejść tam teraz.

13.44

Kanonizacja Jana Pawła II to nie tylko sama uroczystość w Rzymie. Po kanonizacji odbywać się będą dziękczynienia za wyniesienie Karola Wojtyły na ołtarze.

Czytaj więcej.

13.33

Czesław Miłosz. wybitny polski poeta o Janie Pawle II ?w nieznanym, niepublikowanym w Polsce wywiadzie.

Czytaj cały wywiad.

13.29

Dwie sceny. Dwa gesty, które pokazują, jak bliska obu papieżom – Janowi XXIII i Janowi Pawłowi II – była sprawa dialogu międzyreligijnego, a także ekumenicznego, i jaką obaj mieli w tym względzie wrażliwość. Bo dialog ekumeniczny i międzyreligijny to nie tylko teologiczne dysputy, ale też równie ważne osobiste spotkania i gesty - pisze Ewa K. Czaczkowska.

Czytaj więcej.

13.25

Transmisja z Watykanu na łagiewnickich Błoniach zgromadziła ponad 50 tysięcy osób. Według szacunków, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz położone kilkaset metrów dalej Centrum Jana Pawła II odwiedziło dziś ponad sto tysięcy osób.

(Na zdjęciu mężczyzna z flagą z wizerunkiem papieża Jana Pawła II przed wejściem do sanktuarium w Łagiewnikach. Fot. AFP)

13.21

Msze dziękczynne, koncerty, festyny. Cała Polska świętuje wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Na głównych placach wielu miast mieszkańcy śledzili na telebimach mszę kanonizacyjną z Watykanu.

13.20

Mszę kanonizacyjną wraz z papieżem Franciszkiem odprawiło ponad 7 tysięcy duchownych. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali policjanci, żołnierze i 2630 wolontariuszy.

13:15

W rzymskich sklepach można już kupić wizerunki papieży ze wszystkimi atrybutami świętych. Nowi święci są przedstawieni z aureolami nad głowami i podpisami "sanctus", czyli "święty". W sklepach są specjalnie wydane na okazję kanonizacji pamiątkowe znaczki pocztowe, koperty, a nawet monety. Nie brakuje obrazków, różańców, a nawet breloczków do kluczy i magnesów z Janem XXIII i Janem Pawłem II.

13:10

Watykańska gazeta uczciła zbliżającą się kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Z okazji niedzielnych uroczystości „L'Osservatore Romano" przygotowało rzadko wydawaną, kolorową edycję specjalną.

(AFP)

12.54

Papież Franciszek rozmawiał krótko z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Prezydent wraz z małżonką uczestniczyli we mszy kanonizacyjnej. Po jej zakończeniu prezydent podszedł do papieża Franciszka wraz z innymi głowami państw, obecnymi na uroczystości.

12.49

W małej miejscowości koło Wadowic, Inwałdzie, powstaje miejsce poświęcone niezwykłemu człowiekowi i wybitnemu Polakowi, gdzie dzięki przyrodzie po raz kolejny będziemy mogli „spotkać się" z Janem Pawłem II.

Czytaj więcej.

(fot. materiały prasowe)

12.39

Jan Paweł II był wielkim darem dla Polski i dla świata - powiedział PAP metropolita lubelski abp Stanisław Budzik po niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych polskiego papieża i Jana XXIII. Dodał, że takich tłumów nigdy w Rzymie nie widział.

Według niego kanonizacji towarzyszyło "ogromne poczucie wdzięczności i radości". Dodał, że odczuwało się to w ostatnich dniach na ulicach Rzymu.

- Tak zatłoczonego placu św. Piotra w dzień powszedni przed kanonizacją, takich tłumów nigdy nie widziałem w Rzymie. Ta kolorowa masa ludzi z różnych narodów daje przeżycie niezwykłe, które na zawsze pozostanie w mojej pamięci - zaznaczył metropolita.

12.22

Kanonizacja Jana Pawła II to zakończenie misji, którą otrzymałem 13 maja 2005 roku - powiedział PAP postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Sławomir Oder po zakończeniu niedzielnych uroczystości w Rzymie.

"Doprowadzenie procesu kanonizacyjnego do momentu, w którym Kościół mógł poprzez papieża Franciszka wpisać nazwisko Jana Pawła II w poczet świętych Kościoła Powszechnego jest potwierdzeniem wypełnienia tej misji. To dzień, w którym czuję wdzięczność wobec Boga za ten czas, gdy było dużo pracy i wyzwań, ale również wiele Jego bliskości i wsparcia" - powiedział ks. Oder.

12.20

Na zakończenie mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II w niedzielę papież Franciszek podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom - przed modlitwą maryjną Regina coeli.

Papież powiedział: „Zanim zakończy się to święto wiary, pragnę pozdrowić i podziękować wam wszystkim".

Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego we mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI. Następnie dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata.

12.12

Premier Donald Tusk wraz z małżonką uczestniczyli w niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na pl. św. Piotra. W sobotę Tusk rozmawiał w Rzymie z premierem Włoch Matteo Renzim o sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwie energetycznym UE.

(AFP)

11.58

Tysiące wiernych dziękuje za kanonizację Jana Pawła II na rynku w Wadowicach.

11.57

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło przez aklamację uchwałę, w której wyraziło swoją radość z kanonizacji Jana Pawła II oraz wdzięczność za owoce pontyfikatu Papieża-Polaka.

Czytaj więcej.

11.54

Na grobie Jana Pawła II w bazylice watykańskiej umieszczono już nową płytę. Jest na niej napis "Sanctus Ioannes Paulus PP. II"

11.52

800 tysięcy osób przybyło na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II - takie dane podał Watykan. Według pierwszych informacji na placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zgromadziło się pół miliona wiernych.

300 tysięcy osób ogląda transmisję z mszy na telebimach, ustawionych na rzymskich placach i ulicach.

Wśród wiernych jest wielu Polaków.

(AFP)

11.50

Polacy mieszkający w Moskwie podziękowali za kanonizację papieża Polaka. Kilkaset osób wzięło udział we mszy dziękczynnej, odprawionej w moskiewskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

11.35

Papież-emeryt Benedykt XVI na placu świętego Piotra w Rzymie.

(AFP)

11.30

Treść homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II.

Czytaj.

11.18

Kancelaria Premiera udostępniła zdjęcia z uroczystości na placu Świętego Piotra.

11.16

Mówiąc o papieżu Polaku, ogłoszonym w niedzielę świętym, Franciszek podkreślił: "Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny".

"Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera" - mówił papież, odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku.

(AFP)

Homilię podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież zakończył słowami: "Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny".

"Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje" - powiedział Franciszek.

11.10

W homilii podczas niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież Franciszek nazwał ich „ludźmi mężnymi". „Złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia" - powiedział.

"Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga" - mówił Franciszek.

Podkreślił, że obaj nowi święci otrzymali w darze od Jezusa nadzieję i radość, a następnie "przekazali je obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną".

10.49

Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II drugie czytanie wygłoszone zostało po polsku. Było to czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła.

Na placu Świętego Piotra zabrzmiały po polsku między innymi następujące słowa: "Radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku przez różnorodne doświadczenia. Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota".

10.44

Przed telebimem na Piazza Navona, gdzie transmitowana jest w języku polskim msza kanonizacyjna, zgromadzili się nie tylko Polacy. Panuje tutaj tłok nie mniejszy niż w okolicy placu św. Piotra.

10.33

Na zakończenie aktu kanonizacji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował papieżowi Franciszkowi za wpisanie Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych.

10.21

Po wygłoszeniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. Relikwię do ołtarza przyniosła Kostarykanka uzdrowiona przez Jana Pawła II.

(AFP)

W niemal identycznych relikwiarzach znajduje się relikwie krwi Jana Pawła II przygotowane na beatyfikację przed trzema laty oraz relikwie skóry Jana XXIII, pobrane w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku.

Następnie diakon okadził relikwie.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato skierował do papieża słowa podziękowań za ogłoszenie nowych świętych.

10.16

Papież Franciszek ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II.

Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy.

Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście:

„Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".

10.15

Mszę kanonizacyjną papieży można obejrzeć w trzech stacjach telewizyjnych: TVP 1, TVP Info i TVP Polonia. Transmisje z Watykanu przeprowadzą także telewizje Polsat News i TVN24.

Poniżej transmisja mszy kanonizacyjnej na Youtube.

10.11

Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II o wpisanie ich w poczet świętych poprosili papieża Franciszka prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i postulatorzy procesów: ojciec Giovangiuseppe Califano i ksiądz Sławomir Oder.

Kardynał Amato podszedł do papieża wraz z dwoma postulatorami procesów kanonizacyjnych - włoskim franciszkaninem oraz polskim księdzem i przedstawił następującą prośbę: "Ojcze Święty, Święta Matka Kościół prosi usilnie o to, by Wasza Świątobliwość wpisał błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako tacy wzywani oni byli przez wszystkich chrześcijan".

Papież wygłosił słowa: "Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić".

Prośby o kanonizację powtórzono jeszcze dwukrotnie.

10.04

Litania do Wszystkich Świętych rozpoczęła mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka. W koncelebrze, choć nie przy ołtarzu, będzie emerytowany papież Benedykt XVI.

Do koncelebry przy ołtarzu wybrani zostali papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, sekretarz Jana Pawła II metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który w niedzielę obchodzi 75. urodziny. Jest także biskup rodzinnej diecezji Jana XXIII Bergamo - Francesco Beschi.

W koncelebrze będą też dziekan kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano i wieloletni współpracownik polskiego papieża kard. Giovanni Battista Re.

Na mszę kanonizacyjną przybyły dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II i wybrane do jego beatyfikacji i kanonizacji: francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.

09.43

Emerytowany papież Benedykt XVI przybył na plac Świętego Piotra na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II. Papież emeryt, ubrany w białą sutannę i z mitrą na głowie będzie w koncelebrze mszy.

Na placu rozległy się brawa na widok Benedykta XVI.

(AFP)

09.30

Modlitewne przygotowanie rozpoczęte na placu Świętego Piotra poprzedza mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka. Odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, ułożona przez świętą Faustynę Kowalską.

Przygotowanie do liturgii obejmuje odczytanie fragmentów homilii i przemówień obu papieży oraz odśpiewanie hymnów do nich.

09.20

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną przybyli w niedzielę rano na plac św. Piotra.

Para prezydencka zajęła honorowe miejsca w pobliżu głównego ołtarza znajdującego się przed bazyliką Św. Piotra.

(Na zdjęciu: Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną. Fot. AFP)

Na watykańskim placu obecni są już także premier Donald Tusk wraz z małżonką oraz m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, a także Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

(Na zdjęciu w środku: Prezydent Lech Wałęsa. Fot. AFP)

09.00

Prowadząca do placu św. Piotra ulica via della Conciliazione jest wypełniona ludźmi. Jest bardzo wielu Polaków, ale nad tłumem można dostrzec również flagi włoskie, hiszpańskie, francuskie, amerykańskie, kanadyjskie czy brazylijskie.

Z powodu napływających tłumów zamknięta została stacja metra Ottaviano, położona najbliżej Watykanu. Pociągi nie zatrzymują się tam.

Jednym z najbardziej zatłoczonych w nocy z soboty na niedzielę placów był Piazza Navona, gdzie zebrały się liczne grupy Polaków. To tam, w kościele Sant'Agnese in Agone, odbyło się polskie czuwanie modlitewne przed kanonizacją.

Oficjalnej polskiej delegacji w Rzymie będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, z którym pojadą byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz. W piątek ogłoszono, że do Watykanu pojedzie też premier Donald Tusk. Na kanonizację wybiera się też wielu parlamentarzystów, m.in. lider PiS Jarosław Kaczyński. W Rzymie licznie stawią się polscy biskupi, m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.

W niedzielę przypada święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił Jan Paweł II. Z soboty na niedzielę w kilkunastu kościołach w centrum Rzymu miały miejsce czuwania i nabożeństwa w ramach modlitewnej Nocy Miłosierdzia. Polskie uroczystości odbyły się w kościele San Agnese in Agone na Piazza Navona. Od godz. 19 w sobotę trwa też czuwanie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W Krakowie podobne miejsce skupienia zorganizowano przy ul. Franciszkańskiej przy słynnym papieskim oknie.

Sam plac Św. Piotra w Rzymie i prowadząca do niego via della Conciliazione były zamknięte ze względów bezpieczeństwa od sobotniego wieczora. Wiernych wpuszczono tam znowu o godz. 5.30 rano. Szacuje się, że na samym placu zmieści ok. 250 tys. osób. Pielgrzymi z Polski, którzy nie zmieszczą się na pl. Św. Piotra, będą mogli obejrzeć polską transmisję z mszy św. kanonizacyjnej na telebimie ustawionym przy Piazza Navona.

Jeszcze zanim Ojciec Święty Franciszek kanonizuje papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, w wielu miejscach w Polsce odbędą się msze święte związane z tym wydarzeniem. O godz. 9 takie nabożeństwa rozpoczną się np. w Panteonie Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie i na pl. Jana Pawła II w rodzinnym mieście papieża - Wadowicach.

Transmisje z mszy kanonizacyjnej, która rozpocznie się o godz. 10, zaplanowano na telebimach w wielu polskich miastach. TVP ogłosiła, że korzystanie z jej sygnału jest bezpłatne i nie wymaga żadnej zgody. W stolicy telebimy ustawiono na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej, a także przed niektórymi parafiami. W Krakowie wierni zbiorą się w sanktuarium w Łagiewnikach, w Wadowicach - na pl. Jana Pawła II.

Po kanonizacji w wielu kościołach w Polsce zaplanowano msze św. dziękczynne. O godz. 12.30 takie nabożeństwo rozpocznie się w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, a o godz. 13.30 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Centrum zaprasza głównie rodziny z dziećmi. Dla nich przygotowano grę rodzinną "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II.

O godz. 18 mszę dziękczynną w katedrze św. Floriana w Warszawie odprawi ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Po niej odbędzie się koncert "Pieśń o Bogu ukrytym" w wykonaniu Marcina Stycznia. Natomiast o godz. 20 w archikatedrze św. Jana zaplanowano koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła" z muzyką cerkiewną, średniowieczną, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego, przeplatanymi cytatami biblijnymi.

W Krakowie o godz. 18 na Małym Rynku odbędzie się koncert pt. "Krakowscy artyści swojemu Świętemu". Wystąpią m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, zespół Kroke i Marek Bałata.

W poniedziałek o godz. 10 na placu Św. Piotra w Rzymie mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII odprawi archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri. W nabożeństwie weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z żoną. Polskie uroczystości zamknie o godz. 20 koncert dziękczynny w bazylice Santa Maria Maggiore, gdzie wystąpią razem zespoły Mazowsze, Śląsk i DesOrient.

Zobacz najciekawsze zdjęcia z Watykanu

W dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII polscy żołnierze stacjonujący w bazie Ghazni w Afganistanie wzięli udział w mszy świętej.

Pozostało 99% artykułu
Kraj
Były dyrektor Muzeum Historii Polski nagrodzony
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kraj
Podcast Pałac Prezydencki: "Prezydenta wybierze internet". Rozmowa z szefem sztabu Mentzena
Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Kraj
Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń – zapraszamy na webinar!
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Co zdefiniuje kampanię prezydencką? Nie tylko bezpieczeństwo