Karta dużej rodziny nie dla zdolnych

Osoba, która jest zameldowana w Polsce, ale studiuje za granicą nie dostanie Karty Dużej Rodziny.

Publikacja: 14.10.2014 12:44

Karta dużej rodziny nie dla zdolnych

Foto: www.sxc.hu

Arek (imię zmienione) rozpoczął właśnie studia w jednej z najbardziej prestiżowych uczelni brytyjskich. Uczy się tam przedmiotów ścisłych. W Wielkiej Brytanii przebywa tylko czasowo, mieszka tam w akademiku. Na stałe jest jednak zameldowany w Polsce, w jednej z podwarszawskich gmin.

Jego rodzice (student ma jeszcze dwoje rodzeństwa) wystąpili do urzędu gminy o wydanie Karty Dużej Rodziny. Chcieli, aby syn z niej korzystał, gdy przyjedzie do kraju. Mógłby wtedy skorzystać z promocji, które wprowadzają zakłady usługowe dla rodzin wielodzietnych, a także ośrodków sportowych.

Urząd jednak odmówił wydania studentowi Karty. Tłumaczył to przepisami, które regulują rządowy program dla rodzin wielodzietnych. Dla rodziców studenta decyzja ta jest niezrozumiała. Przecież ich dziecko i tak będzie mogło korzystać z tych uprawnień tylko w Polsce.

Z interpretacji prawnej, o którą poprosiliśmy Ministerstwo Pracy wynika, że "zgodnie z par. 10 ustęp 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (Dz. U. poz. 755 z późn.zm.) wniosek o przyznanie Karty oraz wniosek o wydanie duplikatu Karty składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej. "Natomiast zgodnie z par. 3 rozporządzenia uprawnienia wynikające z programu przysługują członkom rodziny wielodzietnej posiadającym obywatelstwo polskie mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Z informacji, którą otrzymaliśmy z rządowej infolinii, która zajmuje się Kartami wynika, że "członkom rodzin wielodzietnych, którzy zamieszkują za granicą, Karta Dużej Rodziny nie przysługuje".

- Moim zdaniem przepis ten powinien zostać poprawiony, bo ministerstwo popełniło błąd - zauważa Leonard Tarnogórski, z Bielańskiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych.

Urzędnicy ministerialni obiecują, że "w przyszłości zapis o konieczności przebywania na terenie RP zostanie wykreślony". - Już trwają na ten temat prace i konsultacje wewnątrz resortu. Sami zauważyliśmy ten błąd i zostanie on poprawiony, prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy - tłumaczy osoba obsługująca ministerialną infolinię.

Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku