Porozumienie między ruchem Pawła Kukiza a Prawem i Sprawiedliwością oznaczałoby, że PiS wybierze 9 sędziów do KRS, Kukiz - 6, a partie opozycyjne w efekcie zbojkotują głosowanie.
Reklama
Według Wirtualnej Polski ta propozycja trafiła już do Prawa i Sprawiedliwości, a prezydent Andrzej Duda jest jej przychylny.
Jak mówił portalowi poseł z Kukiz'15, ruch będzie się opiera PiS-wi w kwestii ustawy o Sądzie Najwyższym, ale może się porozumieć z partią rządzącą w sprawie wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.
- Jeśli przedstawią kandydatów, którzy nie będą skażeni doświadczeniem w PRL-u, to możemy ich poprzeć. Chcemy jednak, by została przyjęta ustawa o sędziach pokoju - mówi poseł Kukiz'15.
Według ugrupowania Pawła Kukiza sędziami pokoju mieliby być wybierani na 5 lat prawnicy, którzy odciążyliby sądy w rozstrzyganiu "drobnych" spraw.
Reklama
Reklama
Do tej idei różnie podchodzą posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jedni, jak Marek Ast czy Bartosz Wróblewski, są zdania, że to propozycja warta rozpatrzenia i warto o niej rozmawiać.
Inni, jak Arkadiusz Mularczyk uważają, że to pomysł populistyczny, który na dodatek wymagałby zmiany systemu.
Walka o zapisy ustawy mogą okazać się nieistotne. Kukiz’15 złożył PiS ofertę
Kukiz’15 proponuje PiS wspólny wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa w zamian za przyjęcie ustawy o sędziach pokoju - dowiedziała się Wirtualna Polska ze źródeł we władzach ruchu. Porozumienie oznaczałoby, że PiS wybierze dziewięciu członków KRS, a Kukiz’15 - sześciu. PO, Nowoczesna i PSL mają zbojkotować to głosowanie.
Walka o zapisy ustawy mogą okazać się nieistotne. Kukiz’15 złożył PiS ofertę
(Forum, Fot: Krystian Maj)
REKLAMA
Według naszych informacji propozycja kukizowoców trafiła już do PiS, a przychylność wobec pomysłu pracy nad ustawą o sędziach pokoju wyraził prezydent Andrzej Duda.
- W sprawie zmian w ordynacji samorządowej będziemy stawiać PiS opór, ale możemy się porozumieć przy wyborze składu KRS. Jeśli przedstawią kandydatów, którzy nie będą skażeni doświadczeniem w PRL-u, to możemy ich poprzeć. Chcemy jednak by została przyjęta ustawa o sędziach pokoju - mówi nam poseł z władz ruchu Kukiz’15.
REKLAMA
Sędziami pokoju - według pomysłu Kukiz’15 - mieliby być wybierani w wyborach na 5-letnią kadencję prawnicy, którzy mieliby odciążyć sądy w rozpatrywaniu drobnych spraw.
O pomysł pytamy Marka Asta, posła PiS z komisji sprawiedliwości. - To jest do rozwiązanie do rozważenia przez PiS. Będziemy rozmawiać. Trzeba oczywiście określić szczegółowo, kto mógłby pełnić taką funkcję - mówi WP.
Zwolennikiem sędziów pokoju jest też Bartosz Wróblewski, poseł PiS specjalizujący się w kwestiach prawnych. - Jestem za wprowadzeniem tego rozwiązania, co nie oznacza, że zostanie poparte przez kierownictwo PiS - mówi poseł. - Mam nadzieję, że oprócz posłów Kukiz’15 w wyborze członków KRS wezmą też udział inne partie opozycyjne - dodał.
Wątpliwości ma Arkadiusz Mularczyk. - Wprowadzenie sędziów pokoju wymagałoby zmiany całego systemu. Nie widzę powodu, by popierać ten populistyczny pomysł Kukiza - podkreślił.
REKLAMA
W opinii części ekspertów wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga zmiany konstytucji, choć niektórzy oceniają, że wystarczy zwykła ustawa.
Poparcie posłów Pawła Kukiza może być kluczowe, bo w złożonym przez prezydenta projekcie ustawy o KRS po negocjacjach z PiS mają być trzy warianty wyboru kluczowego dla wymiaru sprawiedliwości organu.
Pierwszy wariant to zdobycie przez kandydata 3/5 głosów w Sejmie, na co partia rządząca nie ma szans. PiS może to jednak umożliwić poparcie klubu Kukiz’15 i części posłów niezrzeczonych. W takiej sytuacji 9 członków KRS wybierze PiS, a 6 Kukiz’15, a dwa pozostałe warianty wyboru KRS zapisane w ustawie już nie będą potrzebne.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Platforma, Nowoczesna i PSL planują zbojkotować wybór
REKLAMA
Polub WP Wiadomości
Zobacz też: Sejm uczcił śmierć Piotra S. Tylko Krystyna Pawłowicz się wyłamała
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wojciech Jaruzelski zrozumiał, że duch historii wymaga od niego, aby odejść – odszedł. Publicznie stanął w prawdzie, nie mataczył, odważnie wziął na siebie odpowiedzialność za słabości czy niegodziwości systemu. Sęk w tym, że ta wyliczanka generalskich sukcesów to czysta fantazja.
Rząd Donalda Tuska „w sprawach, które są absolutnie zasadnicze – tzn. ochrony zdrowia, funkcjonowania sektora publicznego, inwestycji w mieszkalnictwo – zawiódł” – ocenił Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem.
Głosy młodych Polaków doprowadziły przed rokiem do tego, że powstał rząd Donalda Tuska. Dziś młodzi wyborcy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej – pokazuje badanie, którego wyniki poznała „Rzeczpospolita”.
Myślę, że będzie zielone światło. Jest bardzo dobry klimat - mówiła w rozmowie z RMF FM minister ds. równości Katarzyna Kotula pytana o losy ustawy o związkach partnerskich.
Im więcej byłoby w rządzie PSL, tym więcej byłoby klimatu współpracy. Miałem poczucie, że w MON powinien być ktoś, kto umie współpracować z różnymi ośrodkami władzy, także z prezydentem - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister Obrony Narodowej i prezes PSL.