Nasza piękna biało-czerwona

Dzień flagi. Dziś nie musimy w nikogo wymierzać podniesionego sztandaru, ale polska flaga ma oznaczać radość z sukcesów, przywiązanie i szacunek do Polski – mówi Grzegorz Chachuła, handlowiec ze wsi Kopanka w Małopolsce, założyciel strony internetowej polskaflaga.pl

Aktualizacja: 02.05.2009 10:30 Publikacja: 02.05.2009 03:00

Nasza piękna biało-czerwona

Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki

[b]RZ: Lubi pan polską flagę?[/b]

[b]Grzegorz Chachuła:[/b] Tak. Jak większość naszych obywateli uważam, że symbole narodowe mają znaczenie w naszym życiu. Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że gdyby otrzymali flagę, wywieszaliby ją w dniach ważnych dla Polski. Od pięciu lat można to legalnie robić nie tylko z okazji świąt narodowych, ale także z okazji prywatnych uroczystości.

[b]Postawił pan przed domem maszt, na którym na stałe zawisła polska flaga. Skąd pomysł?[/b]

Spodobało mi się to w krajach skandynawskich, gdzie prawie przed każdym domem wisi flaga. Oni są z tego dumni. Postanowiliśmy z żoną, że u nas też stanie maszt, na którym będzie powiewać nasza piękna biało-czerwona.

[b]Jak zareagowali sąsiedzi?[/b]

Początkowo podejrzewali, że jestem związany z jakąś partią, stałem się nacjonalistą lub chcę zostać posłem. Odezwali się też przedstawiciele wszystkich znaczących partii politycznych. Gratulowali pomysłu, niektórzy proponowali legitymację partyjną.

[b]Co jest we fladze takiego szczególnego, przecież to tylko dwa kolory?[/b]

Ale jakże dla nas istotne. Biel i czerwień były symbolem walki i oporu narodu polskiego. Niejednokrotnie flagi były uświęcone krwią polskich patriotów. Nie jesteśmy jednak tak bardzo przywiązani do flagi, jak np. Amerykanie, dla których przypadający 14 czerwca Dzień Flagi jest bardzo ważny. Przypomnę wizjonerskie przesłanie Sekretarz Stanu Obrony USA Franklina K. Lane'a z 1914 r.: "Rozmawiałem rano z moją flagą, która wyznała mi, jestem niczym innym niż tym, czym mnie zrobiłeś. Powiewam przed twoimi oczami i tak jasna jak moje barwy, które symbolizują ciebie".

[b]Dlaczego powinniśmy ją wywieszać teraz, w czasach pokoju?[/b]

To ważne dla zachowania pamięci i spoistości narodowej. Odzyskaną wolność trzeba pielęgnować. Dziś nie musimy już w nikogo wymierzać podniesionego sztandaru, ale polska flaga ma oznaczać radość z sukcesów, przywiązanie i szacunek do Polski.

Mamy jednak silnie zakorzenione przywiązanie do flagi jako narzędzia oporu. Ludzie wymachują nią podczas protestów, a nawet używają jej do bicia policjantów. A ciekawe, czy ją wywieszają? Teraz kiedy żyjemy w wolnym kraju, bez żadnych zagrożeń nie trzeba odwoływać się tylko do wojowniczego charakteru flagi. Wymachiwanie, agresja, bieganie z flagą, gdy nie ma takiej potrzeby, nie świadczy dobrze o naszym manifestowaniu bycia prawdziwym Polakiem.

[b]Dlaczego wywieszanie flagi w ważne święta przychodzi nam z takim trudem?[/b]

Powodów jest kilka. Po pierwsze, co powiedzą sąsiedzi, może pomyślą, że zapisałem się do jakiejś partii. Po drugie, na nowych osiedlach rzadko można znaleźć drzewce pod flagi, co przed wojną było standardem. Po trzecie, nie mamy autorytetów. Pamiętam, że śmierć Jana Pawła II była wydarzeniem, które Polacy chcieli w ten sposób uczcić. Sam stałem wtedy w gigantycznej kolejce po flagi. Tak więc potrafimy się mobilizować w ważnych dla Polski chwilach. Ale czy dziś możemy być dumni z naszych elit politycznych?

[b]Kiedy pan wywiesza flagę?[/b]

Wisi przez cały rok. Wymaga to oczywiście żelaznych zasad jej honorowania. Nie może być brudna, postrzępiona. W nocy musi być podświetlona. I ja tych zasad ściśle przestrzegam.

Na stronie internetowej podaję, kiedy powinno się wywieszać flagę. Są tam wszystkie ważne dla Polski i Polaków daty, jak choćby 22 stycznia - wybuch powstania styczniowego, 2 kwietnia - śmierć Jana Pawła II czy 13 grudnia - wprowadzenie stanu wojennego. W sumie 21 dat ważnych dla historii Polski, nie zawsze radosnych. Dla mnie taką ważną datą jest np. 31 sierpnia 1980 r., czyli powstanie "Solidarności". Szkoda, że ta data tak bardzo teraz dzieli naszych polityków, którzy przecież razem walczyli o naszą wolność.

[i]Więcej na [link=http://polskaflaga.pl]polskaflaga.pl[/link][/i]

[b]RZ: Lubi pan polską flagę?[/b]

[b]Grzegorz Chachuła:[/b] Tak. Jak większość naszych obywateli uważam, że symbole narodowe mają znaczenie w naszym życiu. Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że gdyby otrzymali flagę, wywieszaliby ją w dniach ważnych dla Polski. Od pięciu lat można to legalnie robić nie tylko z okazji świąt narodowych, ale także z okazji prywatnych uroczystości.

Pozostało 89% artykułu
Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Kraj
Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń – zapraszamy na webinar!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Co zdefiniuje kampanię prezydencką? Nie tylko bezpieczeństwo
Kraj
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Na wojsko trzeba wydawać więcej
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Kraj
Michał Braun: Stawiamy na transparentność
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką