Mistrz i uczeń w II Rzeczypospolitej

Muzeum Historii Polski organizuje konkurs, w którym uczniowie mają przybliżać nieznanych bohaterów II RP.

Publikacja: 15.02.2013 01:21

Do 15 marca młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z całej Polski może nadsyłać zgłoszenia na konkurs filmowo-historyczny „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP" organizowany przez Muzeum Historii Polski. Konkursowi patronuje „Rzeczpospolita".

Organizatorzy zachęcają do odnalezienia i opisania osób, które miały wpływ na wychowanie młodego człowieka w  II Rzeczypospolitej. Może to być nauczyciel, drużynowy, działacz społeczny czy duchowny.

– Opisywana postać powinna być związana z regionem, z własną małą ojczyzną. Może to być też osoba, która przed wojną mieszkała na terenach II RP, a dziś związana jest z innym miejscem – mówi „Rz" Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka projektu z Muzeum Historii Polski. – Przy okazji tego konkursu warto zapytać dziadków, pradziadków, starszych sąsiadów o ich wspomnienia z czasów młodości, a w szczególności o osoby, które znacząco wpłynęły na to, kim są dzisiaj.

Dlaczego wybrano akurat okres II RP? – W ciągu 20 lat niepodległości wyrosło pokolenie, które, gdy trzeba było, nie wahało się stanąć w obronie ojczyzny – tłumaczą organizatorzy.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy mają nadsyłać prace pisemne, w których przybliżą sylwetki wybranych przez siebie bohaterów. Termin nadsyłania prac mija 17 maja.

Laureaci wezmą udział w specjalnych warsztatach w łódzkiej filmówce

Autorzy najlepszych prac  (trzech gimnazjalistów i trzech uczniów szkół ponadgimnazjalnych) zostaną zaproszeni na specjalne warsztaty historyczno-filmowe, które zostaną zorganizowane w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

– Młodzi ludzie spróbują swoich sił jako scenarzyści, reżyserzy, operatorzy. Efektem warsztatów będzie powstanie krótkich (7–10 minut) etiud filmowych, których tematem będą opisane wcześniej historie – mówi Sierocińska-Dec.

Wszystkie filmy zostaną zaprezentowane podczas specjalnego pokazu w jednym z warszawskich kin w listopadzie. Wówczas zostanie wybrany zwycięzca oraz zostanie przyznana nagroda publiczności.

To nie pierwszy tego typu konkurs organizowany przez Muzeum Historii Polski. We wcześniejszych – m.in.  „Odważmy się być wolnymi" czy „Rówieśnicy" – wzięło w sumie udział kilkuset uczniów z całej Polski.

Kraj
Marsz 4 czerwca. "Opozycja uwierzyła, że może wygrać"
rolnictwo
Zboże zostało w Polsce. Rząd nie tylko nie pozbył się problemu, który sam stworzył, ale czeka go nowy
bezpieczeństwo
Trwają dymisje w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Kraj
Marsz 4 czerwca w Warszawie. Relacja na żywo
Kraj
Rusza kampania dziennikarzy i wydawców na rzecz wprowadzenia dyrektywy DMS