To najwyższe odznaczenie tego kraju, ustanowione w 1951 roku, przyznawane jest wybitnym osobistościom za wyjątkowy wkład w szerzenie wartości, których Włochy bronią i które propagują. W imieniu Prezydenta Republiki Włoskiej Krzyż Oficerski wręczył Pałkiewiczowi ambasador tego kraju w Polsce, Riccardo Guariglia.
Wyróżnienie przyznano 2 czerwca 2013, Pałkiewicz otrzymał je jednak dopiero teraz. Rząd włoski musiał bowiem dopełnić standardowych formalności stosowanych wobec obywateli Polski odznaczanych przez inne państwa. Potrzebna była zgoda prezydenta RP, który miał ocenić, czy nie istnieją przeszkody natury etycznej lub moralnej na przyjęcie odznaczenia. Nie jest to standardowa procedura, bo prezydent może uznać, że nadane odznaczenie jest zbyt niskiej lub wysokiej rangi.
Sam Jacek Pałkiewicz za najwartościowszą nagrodę moralną uważa Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) otrzymany w 2010 r od Benedykta XVI w dowód „szlachetnego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego".
Pałkiewicz (który mieszka na przemian w Polsce i we Włoszech) otrzymał już dziesięć lat temu, na wniosek Silvia Berlusconiego, włoski Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi za odkrycie źródła Amazonki.
Jacek Pałkiewicz nie otrzymał jednak żadnego polskiego odznaczenia. Ostatni wniosek, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, ponownie został odrzucony przez Kapitułę Orderu. Jak sam mówi: "Moja niepoprawność polityczna kłuje niektórych i jak widać, nawet symboliczne uznanie zasług objęte jest regułą bieżącej polityki."