Tusk: TVN i Polsat dopisane do firm strategicznych, chronionych przed agresywnym przejęciem

Premier Donald Tusk w czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Kristenem Michalem zapowiedział dopisanie TVN i Polsatu do wykazu firm strategicznych.

Publikacja: 11.12.2024 12:26

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Radek Pietruszka

arb

Tusk rozpoczął konferencję prasową od informacji, że w czasie wczorajszej rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim ustalił szczegóły wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce i swojej rewizyty na Ukrainie.

Donald Tusk zapowiada wizytę na Ukrainie i wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce

- Ja będę w Ukrainie na początku roku. Pan prezydent Zełenski przyjedzie do nas w tym ważnym momencie, jakim będzie przyjmowanie prezydencji w UE przez Polskę (1 stycznia – red.) - zapowiedział premier.

- Oba nasze państwa (Polska i Estonia) są bardzo aktywne w tworzeniu politycznego scenariusza, w którym możliwe będzie zakończenie wojny w sposób sprawiedliwy, do zaakceptowania przez Ukrainę, naszych sojuszników. To bardzo ważne, by solidarność z Ukrainą w obliczu napaści rosyjskiej i trwającej wojny była solidarnością państw, które dobrze i mądrze budują przyszłość regionu – mówił dalej Tusk.

Donald Tusk zapowiada działania chroniące TVN i Polsat przed „agresywnym i niebezpiecznym przejęciem”

Szef polskiego rządu mówił też, że rozmawiał z premierem Estonii o wyborach w Rumunii, „które potwierdziły nieustającą gotowość Rosji do atakowania, przy użyciu coraz bardziej wyszukanych narzędzi i operacji” i „coraz skuteczniejsze ingerowanie w życie polityczne państw europejskich”. - Jest głośno o operacji „Portal Combat”, operacji rosyjskiej. Pierwszymi państwami na liście do zaatakowania przez zorganizowane grupy i narzędzia w operacji „Portal Combat” były Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Po kilku miesiącach dołączono do tego 14 państw europejskich, w tym Rumunię - kontynuował.

Czytaj więcej

Rumunia. Kandydat na prezydenta grzmi po unieważnieniu wyborów. Mówi o mafii

- Będziemy wzmacniali naszą współpracę (z Estonią) jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne. Bałtycka linia obrony i polska Tarcza Wschód będą uzupełnione o nasze aktywne działania, jeśli chodzi o obronę w cyberprzestrzeni. Dziękuję premierowi za gotowość do pełnej współpracy z Polską - powiedział następnie szef rządu.

Donald Tusk poinformował też, że podjął decyzję, która „będzie miała kształt rozporządzenia Rady Ministrów”, by rozporządzenie ws. podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić o wpisanie do niego stacji telewizyjnych – TVN i Polsat. - Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem – wyjaśnił.

- Ta decyzja oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można kupić firm, które są na strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie. Na tej liście są już inne firmy prywatne, nie jest to precedens w Europie, mamy też tego typu rozwiązania - oświadczył.

Czym jest operacja Portal Combat

Rosyjska operacja dezinformacyjna, której celem jest generowanie korzystnych dla Rosji narracji w krajach europejskich za pomocą sieci specjalnie stworzonych stron internetowych udających serwisy informacyjne. Na sieć takich domen ma składać się kilkaset stron w kilkunastu językach. Do generowania narracji Rosjanie mają wykorzystywać sztuczną inteligencję i zaawansowane modele językowe. 

- Nie odpuścimy, nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny, jak to miało miejsce w Rumunii czy niedawno w Mołdawii, czy w wielu innych miejscach, w nasze codzienne życie, naszą gospodarkę, nasze procesy wyborcze i demokrację - deklarował szef rządu. - Polska nie będzie bezradna i Polska nie będzie bezbronna wobec takich działań - mówił dalej Tusk.

Donald Tusk: Na wschodzie jest zainteresowanie wpływaniem na pracę mediów w Polsce

- Chcę potwierdzić te plotki czy pogłoski, o tym, że ze Wschodu czy na Wschodzie odnajdujemy zainteresowanych ewentualnym przejęciem mediów, albo wpływaniem na pracę mediów w Polsce, także w kontekście akcji „Portal Combat”. Ta sprawa jest bardzo poważna – dodał Tusk. 

Niedawno dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz ujawnił, że TVN, należący dziś do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, prawdopodobnie zostanie przejęty przez węgierski fundusz powiązany z Viktorem Orbánem. Inne doniesienia wskazywały, że TVN może zostać kupiony przez czeską grupę PPF. Telewizją należącą dziś do Amerykanów miała być też zainteresowana węgierska telewizja TV2.

Rozporządzenie, o którym mówił Tusk, jest aktem wykonawczym do ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców. Artykuł 6. tej ustawy stanowi, że Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Polityka
Dr Chwedoruk: Karol Nawrocki jest niewybieralny
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
„Rzecz w tym”: Dlaczego Donald Trump nie poprze Karola Nawrockiego?
Polityka
Wybory prezydenckie. Jest nowa kandydatka. „Polska potrzebuje prezydentki”
Polityka
Najnowszy sondaż: Rośnie poparcie dla Nawrockiego i Mentzena
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
800+ dla Ukraińców. PiS reaguje na słowa Trzaskowskiego. Błaszczak: Mówimy „sprawdzam”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego