Jak zauważa „Rz" to najłatwiejszy do przejęcia przez Rosję region, bo 60 proc. jego mieszkańców to Rosjanie. Ma to być rewanż prezydenta Rosji Władimira Putina za wydarzenia z kijowskiego Majdanu, które doprowadziły do upadku poprzednich, prorosyjskich władz Ukrainy. Rosja wciąż zresztą uznaje Wiktora Janukowycza za legalnego prezydenta Ukrainy. Nie dziwi więc zapowiedź Arsenija Jaceniuka, świeżo zaprzysiężonego premiera Ukrainy, że jego głównym zadaniem będzie utrzymanie integralności kraju.
Ciekawe informacje niosą też dzisiejsze ekonomiczne strony „Rz". Można się z nich m.in. dowiedzieć, że inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej w nowe bloki w Opolu będzie jednak rentowna. Jak zapowiada w rozmowie z „Rz" Marek Woszczyk, nowy prezes PGE wysokosprawne bloki w Opolu na poziomie operacyjnym mają być rentowne już od chwili uruchomienia. Szef PGE zapewnia, że Opole II jest projektem sensownym i przemyślanym. O rentowność i to nie inwestycji, a całej spółki walczy też Michał Kaczmaczyk, nowy szef Państwowych Portów Lotniczych. Chce to osiągnąć zwalniając z firmy co najmniej 500 osób, a więc co czwartego pracownika. Jak prognozuje „Rz" nie odbije się to jednak na działalności lotniska na Okęciu. Żeby się dowiedzieć dlaczego, warto zajrzeć na czołówkę „łososiowych" stron.
„Parkiet" pisze o migracji spółek z NewConnect na Giełdę Papierów Wartościowych. Jak naliczyła gazeta giełdy w tym roku z rynku alternatywnego na główny chce się przenieść co najmniej 15 firm. Pięć z nich złożyło już prospekty emisyjne w Komisji Nadzoru Finansowego. To o tyle zachęcające dla inwestorów, że dotychczas z NewConnect na GPW przeniosło się już 26 spółek i średnia stopa zwrotu z ich akcji od dnia debiutu na GPW przekracza 48 proc. Będzie więc okazja do zarobku na akcjach migrujących firm. „Parkiet" przestrzega jednak przed daleko idącymi wnioskami z tego tytułu, bo choć część spółek zdrożała to i nie brakuje takich, których walory spadły o połowę. Warto więc sprawdzić komu się poszczęściło, a komu nie.
Okazję do nowego zarobku, ale już tylko dla elity profesjonalnego tenisa ziemnego wskazuje na swych sportowych stronach „Gazeta Wyborcza". Mają nią być nowe rozgrywki tenisowe z udziałem najlepszych zawodowych tenisistów odbywające się w Azji już po regularnym sezonie WTA i ATP. W nowej lidze tenisowej mają grać gwiazdy obecne, jak i byłe. Ponoć na pracowite, ale doskonale płatne wakacje w listopadzie i grudniu zdecydowali się już Rafael Nadal, najlepszy obecnie gracz świata i trzeci w rankingu ATP Stanislas Wawrinka, zwycięzca pierwszego tegorocznego Wielkiego Szlema w Australii. Zarobić ma i nasza gwiazda, trzecia obecnie w rankingu WTA, Agnieszka Radwańska, której menedżer twierdzi, że pomysł nowych rozgrywek jej się podoba, choć na razie wyraziła tylko warunkową zgodę na udział w nowej odsłonie tenisowych popisów. To tekst z ostatnich stron „GW". Na początku króluje oczywiście Ukraina. Z problemami nowego rządu, który choć jak podkreśla gazeta ma pokaźną większość to i ogromne wyzwania przed sobą. I nawet nie wiadomo co będzie trudniejsze. Dźwignięcie ukraińskiej gospodarki czy zachowanie jedności kraju.
O nowej Ukrainie, choć w innym kontekście pisze też „Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta wskazuje, że Majdan ze spontanicznego protestu studentów zmienił się w zorganizowane miasto-państwo, w którym narodziła się nowa grupa społeczna. Jak pisze „DGP" nie zgadza się ona na zastaną, nie ma co ukrywać kiepską rzeczywistość, i dlatego korzysta z uroków demokracji bezpośredniej. Kto należy do tej grupy? Żeby się dowiedzieć warto zajrzeć na 16. i 17. stronę DGP.