Jest to dobra wiadomość dla SETI Institute (Search for Extra-Terrestrial Intelligence w Kalifornii, instytut założony w 1984 roku, finansowany przez bogate firmy z Doliny Krzemowej). SETI właśnie ogłosiło nawiązanie współpracy z teleskopem kosmicznym TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) należącym do NASA. Wiadomość tę podano w październiku podczas tegorocznego 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie.
Dwa impulsy
Teleskop TESS wystrzelony został przez NASA w 2018 roku z inicjatywy Breaktrough Listen, organizacji, którą założył w 2015 roku Yuri Mil, rosyjski miliarder, pionier i potentat internetowy.
Początkowo przez wiele lat nasłuchiwanie sygnałów z wszechświata nie było traktowane w świecie naukowym poważnie. Stopniowo zaczęło się to zmieniać po 1995 roku, gdy odkryto pierwszą planetę poza Układem Słonecznym (dziś znanych jest ponad 4000) i kiedy odkryto na Ziemi i zaczęto badać tzw. ekstremofile – organizmy zdolne do życia w ekstremalnych temperaturach, bez światła i pod ogromnym ciśnieniem.
– Od wielu lat ciężko pracowaliśmy, aby odróżnić się od pseudonauki i łowców UFO. Publikowaliśmy artykuły, poddawaliśmy je ocenie kolegiów redakcyjnych prestiżowych pism naukowych, pracowaliśmy nad stworzeniem rzetelnej metodologii badawczej, a stosowane metody poddawaliśmy krytycznej ocenie naukowców, astronomów i astrofizyków – powiedziała w rozmowie z Agence France-Presse Jill Tarter, pionierka poszukiwań sygnałów pozaziemskich z SETI Institute.
Jak ich znaleźć?
Jeśli wiadomo, że dla ziemskich ekstremofili istnieją w kosmosie tereny potencjalnie nadające się do życia, nie sposób nie zadać pytania, czy w rzeczywistości istnieją tam takie organizmy? Różne instrumenty, w tym teleskopy optyczne i radioteleskopy, szukają na niebie najmniejszego sygnału, najmniejszej anomalii świadczącej o pozaziemskiej inteligencji. Niestety, badacze nie wiedzą, jak znaleźć tę inteligencję. Dlatego zamiast szukać bezpośrednich dowodów jej istnienia, koncentrują się teraz na poszukiwaniu oznak technologii – wszelkich nienaturalnych sygnałów.