Sześć spośród odkrytych w roku 2010 jest szczególnie interesujących: od przypominających skurczonego Saturna do „rozdętego gorącego Jowisza”.

Satelita CoRoT (Convection, Rotation and Planetary Transits) francuskiej agencji CNES i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA ma na pokładzie niewielki teleskop. Skonstruowany został w celu odkrywania dużych planet w odległych układach gwiazd. Kiedy teleskop orbitalny dostrzeże takie zjawisko, obiektywy ziemskich teleskopów ustawiają się w tym samym kierunku aby je potwierdzić. Naukowcy nie są w stanie tych odległych planet dostrzec bezpośrednio ale na podstawie zmian w jasności gwiazdy mogą oszacować masę, wielkość, orbitę planety.

— Każda z tych planet jest interesująca sama w sobie, ale najbardziej fascynująca jest ich różnorodność — powiedziała dr Suzanne Aigrain z Oxford University, członkini zespołu badawczego misji CoRoT. Planety są niezwykle złożonymi obiektami, a naukowcy ciągle o nich niewiele wiedzą.

— Każde odkrycie odległego systemu planetarnego jest nowym elementem w układance, jaką jest wiedza na temat planet pozasłonecznych. Im więcej systemów odkrywamy, tym mamy nadzieję lepiej rozumieć procesy jakie tam zachodzą — dodaje Magali Deleuil z Laboratoire d'Astrophysique de Marseille.

Najmniejsza z nowo odkrytych planet CoRoT-8b ma masę 70% Saturna. Wewnętrzna budowa globu podobna jest do lodowych olbrzymów Układu Słonecznego — Urana i Neptuna.

CoRoT — 10 b jest dziwnym gigantem. Orbita planety jest tak spłaszczona, że glob raz jest bardzo blisko a raz bardzo daleko gwiazdy.

Z kolei planeta CoRoT — 11b została wykryta przez satelitę pomimo tego, że jej gwiazda wiruje niezwykle szybko — w ciągu zaledwie 40 godzin. Nasze Słońce potrzebuje na pełny obrót 26 dni. CoRoT -12b, 13b i 14 b to trio gazowych gigantów nieznacznie mniejszych albo większych od Jowisza. Wszystkie obiegają swoje gwiazdy bardzo blisko.

Natomiast CoRoT — 15b to brązowy karzeł. Jego masa 60 razy przekracza masę Jowisza. Oznacza to, że musi być niezwykle gęsty, ok 40 razy bardziej niż Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego.

[link=http://smsc.cnes.fr/COROT/GP_actualite.htm#062010]smsc.cnes.fr[/link]