Zielona kometa zbliżała się do Ziemi. Ostatni raz była widziana 50 tys. lat temu

Obserwatorzy nieba na północnej półkuli Ziemi mają szansę zobaczyć kometę C/2022 E3. Obiekt, przy dobrych warunkach, można dostrzec gołym okiem.

Publikacja: 02.02.2023 07:42

Kometa C/2022 E3

Kometa C/2022 E3

Foto: AFP

Kometa z zewnętrznego Układu Słonecznego zbliżyła się do Ziemi w środę, a obserwatorzy nieba mają szansę zobaczyć obiekt po raz pierwszy od 50 000 lat.

Przelot jest jedyną w swoim rodzaju szansą na ujrzenie "zielonej komety", która nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej planety, zanim przejdzie ona na swoją odległą orbitę wokół Słońca.

Kometa, oficjalnie znana jako C/2022 E3 (ZTF), zbliżyła się do Ziemi w środę i może być na tyle jasna, że będzie widoczna przez teleskopy i lornetki, jeśli warunki będą sprzyjające.

Przy najbliższym podejściu kometa znajdzie się w odległości 42 milionów kilometrów od naszej planety. Ostatni raz kometa C/2022 E3 (ZTF) odwiedziła Ziemię w epoce górnego paleolitu, za czasów neandertalczyków.

Czytaj więcej

Ziemię mija kometa, która pojawi się znów za 50 tys. lat. Lub nigdy

Komety mogą być trudne do zauważenia na nocnym niebie, ale ten obiekt systematycznie jaśnieje podczas swojej wędrówki przez wewnętrzny Układ Słoneczny, co według NASA powinno pomóc ludziom w dostrzeżeniu go.

Astronomowie śledzą kometę w miarę jej zbliżania się do Słońca, a obserwatorzy nieba na półkuli północnej mieli szansę ją dostrzec w pogodne noce przez większą część stycznia. Poprzednio kometa zbliżyła się do Słońca 12 stycznia.

Obserwatorzy na półkuli południowej prawdopodobnie nie będą mieli dobrego widoku na kometę.

Jeśli kometa będzie nadal jaśnieć, możliwe będzie dostrzeżenie jej gołym okiem podczas najbliższego zbliżenia do Ziemi, choć lornetki i teleskopy prawdopodobnie będą w stanie dostrzec drobniejsze szczegóły komety, w tym część jej słabego ogona.

Dla tych, którzy nie mogli zobaczyć zielonej komety osobiście, Virtual Telescope Project transmitował w czasie rzeczywistym obraz z teleskopów we Włoszech i Hiszpanii.

Kosmos
Co jeśli w Ziemię uderzyłby obiekt z kosmosu? NASA to sprawdziła
Kosmos
Na Marsie woda jest wszędzie? Znaleziono ją na wysokości 26 km
Kosmos
Przełom w poszukiwaniu najstarszych gwiazd we wszechświecie
Kosmos
Wszechświat bez ciemnej materii? Nowa hipoteza wzbudza kontrowersje
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży