Reklama
Rozwiń

Kometa, która spaliła Ziemię

12800 lat temu ziemia została zniszczona przez gwałtowne pożary wywołane zderzeniem z kometą. Miało to dramatyczny wpływ na florę, faunę i rozwój człowieka.

Aktualizacja: 08.02.2018 18:01 Publikacja: 08.02.2018 17:56

Kometa, która spaliła Ziemię

Foto: shutterstock

Najnowsze teorie dotyczące budowy geologicznej Ziemi twierdzą, że ostatnie duże zlodowacenie miało miejsce około 2,58 milionów lat temu (pliocen-czwartorzęd). Od tamtej pory doszło do kilku mniejszych zlodowaceń i okresów, kiedy lody się cofały. Ostatni okres glacjalny zakończył się około 10 tys. lat temu.

Zespół, pod kierunkiem profesor Wendy S. Wolbach z University of Kansas, połączył dane z rdzeni lodowych z danymi dotyczącymi występowania lasów, pyłków z markerami geochemicznymi i izotopowymi uzyskanymi z ponad 170 różnych lokalizacji na całym świecie. Na tej podstawie stwierdzono, że około 12800 lat temu został zaburzony cykl ociepleń i ochłodzeń planety; wydarzyła się globalna katastrofa, wywołana przez kometę o średnicy około 100 km. Eksplodowała ona w atmosferze zasypując powierzchnię Ziemi płonący odłamkami i wywołując globalną burzę ogniową - około 10% powierzchni planety, czyli 10 milionów kilometrów kwadratowych zostało strawione przez pożary. Podczas gdy ogień zmieniał krajobraz planety, do atmosfery unosił się dym i kurz zmniejszając nasłonecznienie. Spowodowało to gwałtowne ochłodzenie atmosfery, powodując śmierć roślin, ograniczając źródła żywności i obniżając poziom oceanów, a wycofujące się wcześniej tafle lodu zaczęły powracać.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama