Asteroida w worku

Jeśli góra nie przychodzi do Mahometa, on musi przyjść do góry. Tą zasadą kierują się inżynierowie NASA studiując możliwośc schwytania małej asteroidy i umieszczenie jej na orbicie Księżyca. Miałoby to nastąpić około roku 2020. Wiadomość tę zamieszcza pismo New Scientist.

Publikacja: 04.01.2013 10:55

Asteroida w worku

Foto: Bloomberg

Misję tę powinien zrealizować Keck Institute for Space Studies. Jej koszt szacowany jest na 2,5 miliarda dolarów czyli nieco więcej niż misja Curiosity na Marsie.

Plan zakłada wystrzelenie sondy w kierunku asteroidy przy pomocy rakiety Atlas V. Dotrze ona do celu po kilku miesiącach. Docelowa asteroida to skała średnicy około 7 m. Automatyczne ramię sondy schwyta ją w worek średnicy 10 - 15 m. Następnie, w ciągu kilku lat, asteroida będzie holowana do naturalnego satelity naszej planety.

Zostanie umieszczona w punkcie, w którym siły grawitacyjne Ziemi i Księżyca znoszą się, dzięki czemu obiekt umieszczony w tym punkcie pozostanie na zawsze na swojej pozycji.

Po co to wszystko? Czy Księżycowi potrzebny jest taki sprowadzony z daleka towarzysz?

Księżycowi nie jest potrzebny, ale ludziom - tak. Niektóre asteroidy zawierają dużo metali szlachetnych, niezbędnych do konstruowania urządzeń wysyłanych w kosmos. Ponieważ baza księżycowa prędzej czy pózniej jednak powstanie, i będą na niej budowane urządzenia do badania przestrzeni, lepiej mieć niezbędne zasoby, minikopalnie metali szlachetnych blisko księżycowej bazy, niz wydobywać je na ziemskim globie, co jest trudne i kosztowne, a potem transportować do księżycowej bazy, również wydająć na to wielkie sumy.

Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd
Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku