Misja rozpocznie się przed końcem roku – zapewnia Państwowa Administracja Nauki, Technologii i Przemysłu Obrony Narodowej (SASTIND). „Księżycowy orbiter został przetransportowany do Centrum Startowego Satelitów Xichang w południowo-zachodniej prowincji Syczuan".
Orbiter przetestuje technologię, która pozwoli na zrealizowanie ambitnej misji – Chang'e 5. Jej celem będzie zebranie próbek z powierzchni Księżyca.
Największym wyzwaniem, z jakim musi sobie poradzić orbiter, jest przetrzymanie bardzo wysokiej temperatury, która powstaje w wyniku tarcia, kiedy pędząca sonda z przestrzeni kosmicznej wpada w atmosferę Ziemi.
Nieruchomy sukces
Program badań Księżyca został ogłoszony w 2003 roku. Pierwszą księżycową sondę Chińczycy wysłali w 2007 roku. Cały program nazwali Chang'e, a satelity numerują kolejnymi liczbami. Nazwa programu pochodzi z mitologii starochińskiej i jest imieniem bogini Księżyca. Mityczna postać mieszkała w pałacu z białym królikiem – Yutu. Od 2007 do 2009 roku po orbicie Księżyca krążyła sonda Chang'e 1. Misja zakończyła się efektownym uderzeniem w powierzchnię Księżyca. Druga sonda wysłana została w 2010 roku. Po zakończeniu badań na orbicie Srebrnego Globu statek Chang'e 2 został skierowany w kierunku planetoidy 4179 Toutatis. W grudniu 2012 roku. sonda wykonała jej zdjęcia.
Łazik, który w ramach misji Chang'e 3 wylądował pod koniec ubiegłego roku na powierzchni Srebrnego Globu, otrzymał imię Yutu. Władze uznały misję za „całkowity sukces", ale problemy mechaniczne, jakie pojawiły się po pomyślnym rozpoczęciu misji na Srebrnym Globie, unieruchomiły łazika na dobre.