Reklama
Rozwiń

Chiny utraciły kontrolę nad Tiangong-1

Chiny utraciły kontrolę nad stacją kosmiczną Tiangong-1 - potwierdziła agencja kosmiczna tego kraju. Nie wiadomo gdzie spadną jej szczątki, gdy zejdzie z orbity.

Publikacja: 21.09.2016 14:49

Jednomodułowa stacja Tiangong-1 została wystrzelona we wrześniu 2011 roku

Jednomodułowa stacja Tiangong-1 została wystrzelona we wrześniu 2011 roku

Foto: materiały prasowe

Chińska Agencja Kosmiczna poinformowała na początku roku, że stacja kosmiczna Tiangong-1 (Niebiański Pałac) po 1630 dniach pracy zakończyła swoją misje i na początku 2017 roku zejdzie z orbity. W rzeczywistości Chiny utraciły kontrolę nad tym urządzeniem, co teraz potwierdziła Chińska Agencja Kosmiczna.

Stacja nie jest już właściwie zorientowana w stronę Słońca, z tego powodu zamontowane na niej panele słoneczne nie dostarczają energii niezbędnej do zasilania systemów pokładowych. To z kolei oznacza, że schodzenie z orbity nie jest kontrolowane, nie można go ani przyspieszyć ani spowolnić.

Jednomodułowa stacja Tiangong-1 została wystrzelona we wrześniu 2011 roku. Krążyła na wysokości 365 - 385 km. Przyjęła dwie misje załogowe w czerwcu 2012 i 2013.

Stacja waży 8,5 tony, ma wymiary 10,5 x 3,3 m. Powinna spłonąć podczas obniżania lotu, ale niektóre jej elementy mogą przetrwać spalanie w atmosferze i spaść na Ziemię. Tiangong-1 posiada także zbiorniki paliwa, które mogą eksplodować podczas deorbitacji. Ponieważ proces ten nie będzie sterowany z centrum kosmicznego, nie wiadomo, kiedy i gdzie spadną szczątki Niebiańskiego Pałacu, nie można wykluczyć, że będą to tereny zabudowane, a nie ocean. Ze względu na przebieg orbity Tiangong-1, nie ma nawet teoretycznego ryzyka upadku tego modułu na terenie Polski.

W podobny, niekontrolowany sposób w ostatnich latach zakończył lot satelita Upper Atmosphere Research Satellite (UARS) o masie 6,5 tony.

Przed tygodniem, 15 września Chiny wystrzeliły moduł Tiangong-2, który ma stać się zaczątkiem nowej, bardziej zaawansowanej stacji kosmicznej. Na pokładzie znajduje się detektor POLAR, do którego części przygotowywali Polacy.

Kosmos
Astronomowie odkryli nowy obiekt spoza Układu Słonecznego. Czy zagraża Ziemi?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Kosmos
Jakie skutki dla Ziemi przyniesie uderzenie asteroidy w Księżyc? Nowe analizy
Kosmos
Polak w kosmosie. Sławosz Uznański-Wiśniewski na pokładzie stacji kosmicznej
Kosmos
„Symbol zaawansowania Polski”. Sławosz Uznański-Wiśniewski z orbity opowiada o swym locie w kosmos
Kosmos
Drugi Polak w kosmosie. Misja Axiom-4: Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim leci na ISS