Premier: nie ma ustaleń w sprawie matury z religii

Premier Donald Tusk powiedział, że nie zapadły żadne ustalenia w sprawie ewentualnego włączenia religii do przedmiotów, które uczniowie mogą zdawać na maturze.

Publikacja: 07.12.2007 15:12

Doniesienia medialne, jakoby była już decyzja, premier nazwał "nieścisłymi". - Nie ma żadnych ustaleń dotyczących przyszłości tego przedmiotu w kontekście matury - powiedział Tusk w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Premier poinformował też, że przed konferencją konsultował się w tej sprawie z minister edukacji Katarzyną Hall i "nie ma mowy o ostatecznych ustaleniach".

Tusk powiedział też, że przy "wielkim szacunku i sympatii", jakie żywi dla abp. Kazimierza Nycza, decyzje o tym, jak będzie wyglądała matura, podejmie rząd.

Premier zapewnił, że decyzje nie będą zapadały "w bilateralnych rozmowach ministrów i innych polityków z osobami spoza rządu". Podkreślił, że nie ma wrażenia, jakoby Kościół wywierał jakiekolwiek naciski w tej sprawie.

Prace nad wprowadzeniem matury z religii trwają od 2006 r. Decyzję podjęła Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu. W maju 2006 r. ówczesny minister edukacji Roman Giertych mówił, że stanie się to w 2010 r.

W czwartek doszło do spotkania przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski abpa Kazimierza Nycza i minister edukacji narodowej Katarzyny Hall.

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu poinformowali, że "przewidywane są dalsze prace, umożliwiające zdawanie religii na maturze jako wybranego przedmiotu dodatkowego".

Wcześniej - we wtorek - minister Hall mówiła, że nie ma merytorycznych przeszkód, aby religia znalazła się na liście dodatkowych przedmiotów do wyboru na maturze. Zastrzegła jednak, że zanim lista przedmiotów maturalnych zostanie rozszerzona, trzeba ocenić, czy przepisy prawne na to pozwalają.

Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?
Kościół
Ks. Andrzej Kobyliński: Franciszek, tak jak kraje Globalnego Południa, bardziej sympatyzował z Moskwą niż z Kijowem
Kościół
Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre