Doradca papieża Franciszka: Zawieranie małżeństw przez księży? Musimy o tym poważnie pomyśleć

Gdyby to ode mnie zależało, zrewidowałbym wymóg zachowania celibatu przez księży. Doświadczenie pokazało mi, że jest to coś, o czym musimy poważnie pomyśleć. Kościół stracił wielu wielkich księży, ponieważ wybrali małżeństwo - powiedział w rozmowie z dziennikiem „Times of Malta” arcybiskup Charles Scicluna, wyższy rangą urzędnik Watykanu oraz doradca papieża Franciszka.

Publikacja: 08.01.2024 11:40

Arcybiskup Charles Scicluna

Arcybiskup Charles Scicluna

Foto: PAP/DPA/Stefano Spaziani

Pochodzący z Malty arcybiskup Charles Scicluna, który zasłynął ze swoich dochodzeń w sprawie przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym, w opublikowanym w niedzielę wywiadzie z dziennikiem „Times of Malta” powiedział, że jego zdaniem Kościół powinien "poważnie pomyśleć" o umożliwieniu księżom zawierania małżeństw. Słowa duchowego mają duże znacznie – jest on bowiem wyższym rangą urzędnikiem Watykanu oraz doradcą papieża Franciszka.

Doradca papieża Franciszka uważa, że Kościół powinien pozwalać kapłanom zawierać małżeństwa

- Prawdopodobnie pierwszy raz mówię to publicznie i dla niektórych osób może zabrzmieć to heretycko — powiedział dziennikowi „Times of Malta” arcybiskup Charles Scicluna. Jak zaznaczył doradca papieża Franciszka, w pierwszym tysiącleciu historii Kościoła księża mogli zawierać małżeństwa. Duchowny zauważył też, że małżeństwa są dozwolone obecnie w obrządku wschodnim Kościoła katolickiego. - Gdyby to ode mnie zależało, zrewidowałbym wymóg zachowania celibatu przez księży. Doświadczenie pokazało mi, że jest to coś, o czym musimy poważnie pomyśleć - powiedział. - Kościół stracił wielu wielkich księży, ponieważ wybrali małżeństwo — dodał. 

Czytaj więcej

Franciszek utrzymuje celibat

- W Kościele jest miejsce na celibat - ocenił arcybiskup, jednocześnie zaznaczając, że „trzeba wziąć również pod uwagę to, że księża czasami się zakochują”. - Następnie muszą wybierać między nią a kapłaństwem. Niektórzy księża zaś potajemnie angażują się w sentymentalne relacje - przyznał. 

Kościół umożliwi zawieranie małżeństw przez księży?

Debata na temat tego, czy księża rzymskokatoliccy powinni mieć możliwość zawierania małżeństw, toczy się od wieków. Obecnie księża mogą zawierać małżeństwa jedynie w obrządku wschodnim Kościoła katolickiego, a także w kościołach prawosławnym, protestanckim i anglikańskim.

Papież Franciszek w 2019 roku wykluczył wcześniej możliwość zmiany rzymskokatolickiej reguły nakładającej na księży obowiązek zachowania celibatu. Warto zauważyć jednak, że nie jest to jednak formalna doktryna Kościoła – przyszły papież może ją zmienić. W 2023 roku Franciszek ponownie wypowiedział się na temat zasady celibatu, mówiąc, że „nie jest ona wieczna, jak święcenia kapłańskie”, ale to „dyscyplina”, którą można zrewidować.

Przeciwnicy umożliwienia kapłanom zawierania małżeństw w Kościele rzymskokatolickim twierdzą, że celibat pozwala duchownym całkowicie poświęcić się Kościołowi.

Kościół
Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
Papież zgodził się na ślub byłego biskupa. Wcześniej duchowny został ojcem
Kościół
"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"
Kościół
Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział
Kościół
Kościół i reformy. Niemieccy biskupi przekonują papieża