Papież odpowiada na pytania kardynałów. Chodzi o błogosławienie homoseksualistów

Papież Franciszek, odpowiadając na pytania kardynałów, zasugerował, że Kościół katolicki może zacząć udzielać błogosławieństwa parom tej samej płci.

Publikacja: 03.10.2023 10:50

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: AFP

Odpowiadając na pytania kardynałów (łac. Dubia) w kwestii nauczania, papież Franciszek odparł, że prośby ws. błogosławieństwa powinny być traktowane z "duszpasterskim miłosierdziem".

"Nie może być sędziami w sprawie tego, kogo tylko odrzucać i wyłączać" - dodał.

Papież Franciszek: Związki jednopłciowe są grzeszne, ale...

Jednocześnie papież zastrzegł, że Kościół nadal uważa związki jednopłciowe za "obiektywnie grzeszne" i nie będzie uznawał małżeństw jednopłciowych.

Pytanie ws. błogosławieństw osób znajdujących się w związkach jednopłciowych zostało wysłane do papieża jako jedno z wielu przed rozpoczynającą się w środę w Watykanie pierwszą sesją XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Synod ma omawiać kwestie związane z przyszłością Kościoła. 

Czytaj więcej

Papież: Wspierajcie swoje dzieci, jeśli są homoseksualne

W Kościele katolickim błogosławieństwo jest modlitwą lub prośbą do Boga, zazwyczaj kierowaną przez duchownego, który prosi Boga o łaskę dla błogosławionej osoby.

W kilku krajach - np. w Belgii i w Niemczech - biskupi zaczęli pozwalać księżom na błogosławienie par jednopłciowych, ale stanowisko głowy Kościoła w tej sprawie pozostaje niejednoznaczne.

W 2021 roku, odpowiadając na podobne pytanie, watykańska Kongregacja Nauki Wiary odrzuciła możliwość błogosławienia par jednopłciowych.

Prawo kanoniczne nie może i nie powinno obejmować wszystkiego

Papież Franciszek

Teraz papież wyjaśnił, że Kościół rozumie małżeństwo jako "wyłączny, trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety" i że należy unikać "wszelkiego typu obrzędów lub sakramentów, które mogłyby przeczyć temu przekonaniu".

Jednocześnie jednak stwierdził, że jeśli chodzi o błogosławieństwo, jest ono wyrazem prośby do Boga o pomoc, prośby o lepsze życie".

"Roztropność duszpasterska musi właściwie rozeznać, czy istnieją formy błogosławieństwa, o które prosi jedna lub więcej osób, a które nie wyrażają błędnego rozumienia pojęcia małżeństwa" - napisał w odpowiedzi na pytanie kardynałów papież.

Kościół katolicki: Każda prośba o błogosławieństwo pary jednopłciowej będzie traktowana indywidualnie?

Z odpowiedzi papieża wynika, że każdą prośbę o takie błogosławieństwo należy traktować indywidualnie, a "decyzje, które w pewnych okolicznościach mogą zależeć do roztropności duszpasterskiej, niekoniecznie powinny stać się normą".

"Prawo kanoniczne nie może i nie powinno obejmować wszystkiego" - dodał pozostawiając tu pole do indywidualnych decyzji podejmowanych przez duchownych.

Odpowiadając na pytania kardynałów (łac. Dubia) w kwestii nauczania, papież Franciszek odparł, że prośby ws. błogosławieństwa powinny być traktowane z "duszpasterskim miłosierdziem".

"Nie może być sędziami w sprawie tego, kogo tylko odrzucać i wyłączać" - dodał.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Papież Franciszek zawiesza obowiązki. Odwołano audiencje
Kościół
Szowinistyczna wypowiedź Franciszka. Czy papież znów przeprosi?
Kościół
Papież użył obraźliwego słowa pod adresem społeczności LGBT na spotkaniu z biskupami
Kościół
Papież uznał drugi cud "influencera Boga". Będzie pierwszy święty z pokolenia Y?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Kościół
Watykan zaostrza procedury dotyczące rzekomych "zjawisk nadprzyrodzonych"