Ukraińskie msze w kościołach w całej Polsce

Przybywa w Polsce uchodźców, więc lubelskie kościoły wyszły z inicjatywą odprawiania mszy świętych po ukraińsku. Podobne inicjatywy pojawiają się w innych częściach Polski.

Publikacja: 21.05.2022 10:44

Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy, na Lubelszczyźnie. Tu msze święt

Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy, na Lubelszczyźnie. Tu msze święte w języku ukraińskim odprawiane są w każdą niedzielę o godzinie 14.30.

Foto: ROL

Do Polski przyjechało już 3,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy. Lubelskie kościoły wyszły z inicjatywą odprawiania mszy świętych po ukraińsku.

Gdzie można się na nią wybrać? Parafia po wezwaniem Matki Bożej Różańcowej (Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie) przy ul. Bursztynowej 20 zaprasza na msze święte w języku ukraińskim w intencji zakończenia wojny i pokoju na Ukrainie.

Odprawiane są one we wszystkie niedziele o godzinie 15. Także w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy ul. Radziszewskiego 7 msze w języku ukraińskim są odprawiane w każdą niedzielę o godzinie 9:30.

Takie liturgie odbywają się nie tylko w Lublinie. W parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy (ul. Leśna 19) msze święte w języku ukraińskim odprawiane są w każdą niedzielę o godzinie 14.30.

Msze po ukraińsku odprawiane są także w Warszawie. W istniejącej w stolicy parafii greckokatolickiej pod wezwaniem bł. Mikołaja Czarneckiego (należącej do archidiecezji przemysko-warszawskiej), nabożeństwa są sprawowane w kaplicy parafii NMP Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej.

W niedziele odprawiane są trzy - o godz. 8 , 10 oraz 12. - Jeśli będzie taka potrzeba – ich liczba wzrośnie – zapowiada parafia.

A ks. Bogdan Kruba, duszpasterz parafii greckokatolickiej apeluje aby rodziny, które przyjęły uchodźców, podpowiadali im że , gdy przyjdzie niedziela, gdzie jest cerkiew, żeby mogli pójść na mszę po ukraińsku, żeby poczuli się jak u siebie.

W parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Miodowej msze święte w niedziele są odprawiane o godz. 9, 11 oraz 18. A w dni powszednie o godz. 7 i 17. 30.

Także w parafii greckokatolickiej pw. św. Jozafata Męczennika w Piasecznie liturgia w języku ukraińskim jest odprawiana w niedziele o godz. 9.30 i 11,30 w tzw. czerwonej kaplicy w domu parafialnym przy kościele św. Anny, przy pl. Piłsudskiego 10, w centrum miasta.

Duszpasterstwo greckokatolickie działa również w Pruszkowie. Tam msze św. odprawiane są w niedziele o godz. 10 w dolnym kościele parafii św. Józefa w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3.

A w Grójcu grekokatolicy mogą uczestniczyć w liturgii w języku ukraińskim w każdą niedzielę o godz. 14.30 w kościele parafii Miłosierdzia Bożego, przy ul. Jana Pawła II 24.

Niedzielna liturgia w języku ukraińskim sprawowana jest też w każdą sobotę o godz. 19.00 w dolnym kościele sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim, przy ul. Poznańskiej 183.

A w Sochaczewie grekokatolicy mogą uczestniczyć w liturgii w języku ukraińskim w każdą niedzielę o godz. 14.30 w kościele parafii św. Brata Alberta, przy ul. Lazurowej 44.

Msze po ukraińsku są też w Kielcach. I tak liturgia rzymskokatolicka w tym języku odprawiana jest co sobotę o godz. 18. 30 w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II, ul. Wesoła 54. Liturgia greckokatolicka sprawowana jest w  Auli Centrum Duszpasterskiego  przy ul. Wesołej 54 w  niedzielę o godz. 10.  A liturgia prawosławna także w niedzielę  o godz. 10, w cerkwi św. Mikołaja, przy  ul. Bodzentyńskiej 46.

Do Polski przyjechało już 3,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy. Lubelskie kościoły wyszły z inicjatywą odprawiania mszy świętych po ukraińsku.

Gdzie można się na nią wybrać? Parafia po wezwaniem Matki Bożej Różańcowej (Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie) przy ul. Bursztynowej 20 zaprasza na msze święte w języku ukraińskim w intencji zakończenia wojny i pokoju na Ukrainie.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący