43. rocznica wyboru papieża Polaka

Premierowy pokaz dwóch filmów: „Sekretarz" i „Lekarz" zapowiada w sobotę wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Aktualizacja: 16.10.2021 12:53 Publikacja: 16.10.2021 11:53

Dziś przypada 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieżaPrzybrał on imię Jana Pawła II.

Dziś przypada 43. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieżaPrzybrał on imię Jana Pawła II.

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Okazją jest przypadająca w sobotę 43. rocznica wybory na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły.

Papież z dalekiego kraju

16 października 1978 roku, zgromadzony na Placu św. Piotra tłum zobaczył biały dym i usłyszał słynne „Habemus papam".

Następcą św. Piotra został „papież z dalekiego kraju" kard. Karol Wojtyła. – W Rzymie reakcja na wybór Karola Wojtyły była spontaniczna. Widać było, że ludzie oczekują na coś nowego. „To nowe" przyszło z dalekiego kraju, z Krakowa, od kardynała Wojtyły. Patrzyli na niego z nadzieją i czekali na to, co powie. Ujął Rzymian od pierwszego dnia – wspominał tamten dzień wieloletni papieski sekretarz, metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwszy raz od 445 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup spoza Włoch, w dodatku pochodzący z kraju zza żelaznej kurtyny. Kolegium Kardynalskie, które dokonało wyboru liczyło 111 purpuratów.

Spośród kardynałów elektorów tylko 18 było młodszych od kard. Wojtyły. Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.

– Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Najdrożsi Bracia i Siostry! Jesteśmy jeszcze wszyscy pogrążeni w bólu po śmierci naszego umiłowanego papieża Jana Pawła I. I oto najprzewielebniejsi kardynałowie powołali nowego Biskupa Rzymu. Wezwali go z dalekiego kraju...dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez wspólnotę w wierze i tradycji chrześcijańskiej – powiedział nowo wybrany papież do wiernych zebranych przez Bazyliką św. Piotra.

Takim Go pamiętamy

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w ramach serii filmowej: „Ludzie Jana Pawła II" zaprasza dziś na premierowe pokazy dwóch filmów: „Sekretarz" i „Lekarz".

Filmy opowiadają o Janie Pawle II z perspektywy dwóch bliskich mu osób. Pierwszą z nich jest wieloletni sekretarz, przyjaciel i świadek świętości życia Ojca Świętego - kard. Stanisław Dziwisz.

- Postacią wiodącą drugiego filmu jest Renato Buzzonetti - lekarz czterech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Janem Pawłem II opiekował się przez cały pontyfikat, aż do ostatnich chwil życia. Był obecny na pl. św. Piotra w czasie zamachu 13 maja 1981 r. i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu papieżowi - poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego muzeum.

Produkcje zostały zrealizowane przez papieskie muzeum w ramach serii filmowej: „Ludzie Jana Pawła II". Seanse odbędą się w sali teatralnej placówki o godz. 12 oraz 16. Bilety w cenie 1 zł za osobę można zakupić w kasie biletowej Muzeum (godz. otwarcia 10.00-17.00). Liczba miejsc ograniczona.

Poza tym Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach we współpracy z Radiem eM, przygotowało audycję z cyklu „Takim Go pamiętamy".

W 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, o swoich wspomnieniach opowie ksiądz infułat Jakub Gil oraz Maria Zadora

We współpracy z katowicką rozgłośnią zostanie zrealizowana całodzienna audycja, w czasie której będzie można wysłuchać wyjątkowych wspomnień ludzi związanych z Wadowicami.

Pierwszym z zaproszonych gości będzie Maria Zadora – wychowawca wielu pokoleń wadowiczan, była dyrektor jednej ze szkół, wieloletnia przewodniczka Muzeum. Rodzinnie związana z kamienicą przy ul. Kościelnej 7, pracownia introligatorska jej dziadka mieściła się bowiem w kamienicy, w której dziś znajduje się Muzeum. Dlatego też postać Jana Pawła II jest szczególnie bliska jej sercu.

Drugim z gości będzie ksiądz infułat Jakub Gil, były proboszcz wadowickiej bazyliki, przyjął święcenia z rąk biskupa Karola Wojtyły. Jako gospodarz rodzinnej parafii Ojca Świętego, gościł go w czasie pamiętnej pielgrzymki w 1999 roku.

To jego wspomniał Jan Paweł II w Wadowicach mówiąc: „W seminarium się mówiło Kubę. Kuba Gil". Przez lata pielgrzymował na Stolicę Piotrową – za życia i po śmierci Papieża. Jest gorącym propagatorem jego kultu i legendarną postacią papieskiego miasta.

Jan Paweł II był 264. papieżem. W trakcie swojego pontyfikatu odwiedził 129 krajów, wydał 14 encyklik, beatyfikował 1340 osób, kanonizował – 483. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia. Papież Franciszek kanonizował go 27 kwietnia w 2014 roku.

Okazją jest przypadająca w sobotę 43. rocznica wybory na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły.

Papież z dalekiego kraju

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Mazowieckie: Zwłoki znalezione w mieszkaniu księdza. Duchowny opuścił parafię
Kościół
Biskup Wojciech Osial: Nie chcemy wojny w sprawie religii
Kościół
Emerytura abp. Marka Jędraszewskiego. Czy polski Kościół czeka rewolucja?
Kościół
Tomasz Krzyżak: Watykan nie musi się spieszyć z wyznaczeniem następcy abp. Marka Jędraszewskiego
Kościół
Abp Marek Jędraszewski złożył rezygnację. Kuria: Zgodnie z prawem
Kościół
Biskupi wybrali nowego sekretarza generalnego