Okazją jest przypadająca w sobotę 43. rocznica wybory na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły.

Papież z dalekiego kraju

16 października 1978 roku, zgromadzony na Placu św. Piotra tłum zobaczył biały dym i usłyszał słynne „Habemus papam".

Następcą św. Piotra został „papież z dalekiego kraju" kard. Karol Wojtyła. – W Rzymie reakcja na wybór Karola Wojtyły była spontaniczna. Widać było, że ludzie oczekują na coś nowego. „To nowe" przyszło z dalekiego kraju, z Krakowa, od kardynała Wojtyły. Patrzyli na niego z nadzieją i czekali na to, co powie. Ujął Rzymian od pierwszego dnia – wspominał tamten dzień wieloletni papieski sekretarz, metropolita senior kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwszy raz od 445 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup spoza Włoch, w dodatku pochodzący z kraju zza żelaznej kurtyny. Kolegium Kardynalskie, które dokonało wyboru liczyło 111 purpuratów.

Spośród kardynałów elektorów tylko 18 było młodszych od kard. Wojtyły. Został on najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.

– Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Najdrożsi Bracia i Siostry! Jesteśmy jeszcze wszyscy pogrążeni w bólu po śmierci naszego umiłowanego papieża Jana Pawła I. I oto najprzewielebniejsi kardynałowie powołali nowego Biskupa Rzymu. Wezwali go z dalekiego kraju...dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez wspólnotę w wierze i tradycji chrześcijańskiej – powiedział nowo wybrany papież do wiernych zebranych przez Bazyliką św. Piotra.

Takim Go pamiętamy

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w ramach serii filmowej: „Ludzie Jana Pawła II" zaprasza dziś na premierowe pokazy dwóch filmów: „Sekretarz" i „Lekarz".

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Filmy opowiadają o Janie Pawle II z perspektywy dwóch bliskich mu osób. Pierwszą z nich jest wieloletni sekretarz, przyjaciel i świadek świętości życia Ojca Świętego - kard. Stanisław Dziwisz.

- Postacią wiodącą drugiego filmu jest Renato Buzzonetti - lekarz czterech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Janem Pawłem II opiekował się przez cały pontyfikat, aż do ostatnich chwil życia. Był obecny na pl. św. Piotra w czasie zamachu 13 maja 1981 r. i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu papieżowi - poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego muzeum.

Produkcje zostały zrealizowane przez papieskie muzeum w ramach serii filmowej: „Ludzie Jana Pawła II". Seanse odbędą się w sali teatralnej placówki o godz. 12 oraz 16. Bilety w cenie 1 zł za osobę można zakupić w kasie biletowej Muzeum (godz. otwarcia 10.00-17.00). Liczba miejsc ograniczona.

Poza tym Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach we współpracy z Radiem eM, przygotowało audycję z cyklu „Takim Go pamiętamy".

W 43. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, o swoich wspomnieniach opowie ksiądz infułat Jakub Gil oraz Maria Zadora

We współpracy z katowicką rozgłośnią zostanie zrealizowana całodzienna audycja, w czasie której będzie można wysłuchać wyjątkowych wspomnień ludzi związanych z Wadowicami.

Pierwszym z zaproszonych gości będzie Maria Zadora – wychowawca wielu pokoleń wadowiczan, była dyrektor jednej ze szkół, wieloletnia przewodniczka Muzeum. Rodzinnie związana z kamienicą przy ul. Kościelnej 7, pracownia introligatorska jej dziadka mieściła się bowiem w kamienicy, w której dziś znajduje się Muzeum. Dlatego też postać Jana Pawła II jest szczególnie bliska jej sercu.

Drugim z gości będzie ksiądz infułat Jakub Gil, były proboszcz wadowickiej bazyliki, przyjął święcenia z rąk biskupa Karola Wojtyły. Jako gospodarz rodzinnej parafii Ojca Świętego, gościł go w czasie pamiętnej pielgrzymki w 1999 roku.

To jego wspomniał Jan Paweł II w Wadowicach mówiąc: „W seminarium się mówiło Kubę. Kuba Gil". Przez lata pielgrzymował na Stolicę Piotrową – za życia i po śmierci Papieża. Jest gorącym propagatorem jego kultu i legendarną postacią papieskiego miasta.

Jan Paweł II był 264. papieżem. W trakcie swojego pontyfikatu odwiedził 129 krajów, wydał 14 encyklik, beatyfikował 1340 osób, kanonizował – 483. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia. Papież Franciszek kanonizował go 27 kwietnia w 2014 roku.