W liście opublikowanym na stronie Konferencji Episkopatu Polski hierarcha podkreśla, że obowiązkiem państwa jest "wykrycie potencjalnego zagrożenia ze strony osób przekraczających granice państwa", ale nie można dokonywać krzywdzących i stygmatyzujących uogólnień.

Abp Gądecki przypomniał, że priorytetem Kościołów i wspólnot religijnych, instytucji rządowych i pozarządowych powinien stać się los ludzi przybywających do Polski, pomoc medyczna i humanitarna.

Czytaj więcej

Usnarz Górny: Duchowni chcieli przekazać dary migrantom. Odmówiono im

Hierarcha podziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc migrantom i w imieniu Kościoła zapewnił o gotowości włączenia się w poszukiwanie najlepszych rozwiązań problemu imigracyjnego.

Arcybiskup zaapelował o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych koordynowanych przez Caritas, co instytucja ta deklaruje od 2016 roku. Umożliwiłyby one "w pełni kontrolowaną relokację" uchodźców w oparciu o decyzję migrantów co do kraju docelowego.

„To właśnie kontrolowane procesy migracyjne dają poczucie bezpieczeństwa w przeciwieństwie do migracji w chaosie, za sprawą gangów przemytników i nieludzkiego łudzenia ludzi dostania się do wymarzonego raju w Europie” - napisał abp Gądecki.

Zaapelował też o to, aby pomoc cudzoziemcom potraktować jako "szansę na praktykowanie miłości bliźniego" i promowanie międzyludzkiej solidarności.