Ostrożnie z reklamą i promocją napojów wyskokowych

Reklamy alkoholu nie mogą być adresowane do osób poniżej 18 lat. Nie mogą wiązać spożywania alkoholu m.in. z tężyzną fizyczną, prowadzeniem auta czy stwierdzeniem, że alkohol jest środkiem leczniczym lub prowadzi do rozwiązywania problemów życiowych.

Publikacja: 01.04.2021 07:16

Ostrożnie z reklamą i promocją napojów wyskokowych

Foto: Adobe Stock

Z początkiem kwietnia 2021 r. pojawia się wzór nowej zbiorczej deklaracji DRA-2, która odnosi się do opłat za usługi będące reklamami napojów alkoholowych. Opłata dotyczy m.in. telewizji, sklepów, agencji reklamowych czy wydawnictw.

Zmiany mają prowadzić do zoptymalizowania systemu poboru opłaty za reklamę napojów alkoholowych oraz stworzyć skarbówce warunki pozwalające na skuteczną windykację opłat.

Czytaj też: Zmiany w opłatach za reklamowanie napojów alkoholowych

W nowym systemie opłata ma iść w ślad za przekazywaną deklaracją – bez zmiany terminu na uiszczenie opłat, co powinno umożliwić organom podatkowym powiązanie płatności z zadeklarowaną kwotą.

Szacuje się, że deklarację DRA-2 składać może ok. 910 podmiotów, w tym m.in. telewizje, supermarkety, wydawnictwa, radia i agencje reklamowe.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi rozróżnia reklamę publiczną i niepubliczną. Ustawodawca definiuje reklamę napoju alkoholowego jako przekaz, który został „publicznie rozpowszechniony", czyli adresowany do nieograniczonego, z góry nieustalonego kręgu osób. Natomiast reklama niepubliczna nie jest rozumiana jako reklama napojów alkoholowych, a co za tym idzie, nie podlega ograniczeniom wynikającym z ustawy.

W Polsce reklamy alkoholu nie mogą być adresowane do osób poniżej 18. roku życia. W innych krajach ustawodawca może swobodnie definiować osoby małoletnie lub całkowicie zakazywać reklam alkoholu, jak np. w Egipcie, Litwie, Norwegii czy Rosji.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zakazuje występowania w reklamie osób małoletnich i udziału małoletnich w procesie rozpowszechnienia reklamy.

Oznacza to, że osoby poniżej 18 lat nie mogą występować w reklamie alkoholu i promować jego spożycia.

Podstawa prawna: ustawa z 10 grudnia 2020 r., Dz.U. z 8 stycznia 2021 r., poz. 41.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne