Odpowiada adwokat Rafał Dębowski, wspólnik w Kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy:
Na etapie umowy przedwstępnej kupujący nie posiada jeszcze roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Gdyby więc czytelnik, wiedząc o wadzie lokalu, zdecydował się zawrzeć umowę sprzedaży, to sprzedawca będzie zwolniony z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Dlatego w sytuacji, gdy kupujący wie już o wadzie, wszelkie decyzje dotyczące sposobu rozwiązania problemu należy podejmować przed zawarciem umowy sprzedaży.
Najpierw jednak należy upewnić się, jaka jest rzeczywista treść zapisów umowy. Zdarzają się bowiem klauzule, które przewidują, iż zmiana powierzchni w stosunku do umówionej o określoną wielkość nie stanowi podstawy do zmiany ceny, a przekroczenie tej wartości powoduje jedynie konieczność rozliczenia różnicy w cenie.
Tego typu postanowienie w umowie zawartej przez dewelopera z kupującym można podważać i kwestionować jego ważność, powołując się na tzw. niedozwolone postanowienie umowne.
Zgodnie z kodeksem cywilnym treść umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnionej indywidualnie nie wiąże go, jeżeli kształtuje jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.