W ubiegłym roku inspektorzy handlowi skontrolowali na zlecenie UOKiK sprzęt elektryczny. W 757 sklepach, supermarketach i hurtowniach sprawdzono 3488 produktów m.in. sprzęt AGD i RTV, przedłużacze, ładowarki, urządzenia biurowe.
Łącznie zakwestionowano 691 produktów (prawie 20 proc.), w tym 240 urządzeń AGD, 179 opraw oświetleniowych i 160 lampek choinkowych.
W przypadku 390 wyrobów brakowało pełnych informacji na temat bezpiecznego użytkowania sprzętu np. jakie żarówki są odpowiednie do oprawy oświetleniowej. Zupełny brak informacji, ostrzeżeń lub instrukcji obsługi stwierdzono u 181 wyrobów. Obowiązkowym znakiem bezpieczeństwa CE nie oznaczono 125 wyrobów objętych kontrolą.
Nieprawidłowości dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych zostały wykryte u 241 wyrobów. Chodziło m.in. o brak odpowiedniej izolacji czy zabezpieczenia przewodów przed wyrwaniem. W obudowach urządzeń stosowano materiały o niedostatecznej odporności termicznej, co groziło ich przegrzaniem. Specjalistyczne badania laboratoryjne pozwoliły wykryć nieprawidłowości w przypadku 12 wyrobów m.in. nieprawidłowe mocowanie spirali grzejnej w suszarce do włosów czy nieprawidłowe mocowanie ogranicznika temperatury w czajniku elektrycznym.
W przypadku 469 wyrobów stwierdzone nieprawidłowości zostały usunięte jeszcze w trakcie kontroli np. poprzez uzupełnienie oznakowania produktów. UOKiK wszczął postępowania w sprawie 271 produktów niespełniających wymagań. Wobec 128 z nich już wydano nakaz wycofania z obrotu. Przedsiębiorcy zostali zobowiązani do podawania do publicznej wiadomości informacji o niebezpiecznych produktach.