W 2012 r. wzrosła liczba powiadomień o niebezpiecznych produktach niespożywczych. Państwa członkowskie wysłały łącznie 2278 zgłoszeń do unijnego systemu szybkiego informowania (RAPEX). Oznacza to wzrost liczby powiadomień o 26 proc. w porównaniu z 2011 r.
System RAPEX pozwala na szybkie przekazywanie informacji między państwami członkowskimi o niebezpiecznych produktach. Dzięki temu można wcześniej zidentyfikować i usunąć z rynków UE towary, które zagrażają zdrowiu konsumentów. Chodzi w szczególności o odzież dla dzieci, wyroby włókiennicze i urządzenia elektroniczne, które nie spełniają norm bezpieczeństwa. W 2012 r. główne kategorie produktów zgłaszanych do systemu RAPEX to ubrania, tkaniny i wyroby związane z modą (34 proc.) oraz zabawki (19 proc.). Produkty te najczęściej zgłaszano jako stwarzające ryzyko chemiczne, ryzyko uduszenia i ryzyko udaru. Urządzenia elektryczne stanowiły 11 proc. wszystkich zgłoszeń, pojazdy motorowe – 8 proc., a kosmetyki – 4 proc.
Głównym krajem pochodzenia produktów zgłaszanych za pośrednictwem tego systemu są Chiny. W ubiegłym roku 58 proc. wszystkich powiadomień o niebezpiecznych produktach dotyczyło wyrobów pochodzących z Chin. UE współpracuje z Chinami, aby poprawić tę sytuację. Wkrótce chińscy producenci i europejscy importerzy mają otrzymać informacje na temat bezpieczeństwa produktów.
Przeglądy prawa UE w każdy piątek