UE wprowadza przełomowe przepisy dotyczące platform internetowych

16 listopada weszła w życie ustawa o usługach cyfrowych - jest to przełomowy zestaw unijnych przepisów dotyczących bezpieczniejszego i odpowiedzialnego korzystania z internetowych zasobów.

Publikacja: 16.11.2022 22:20

UE wprowadza przełomowe przepisy dotyczące platform internetowych

Foto: Adobe Stock

DSA, czyli nowa ustawa ma zastosowanie wobec wszystkich usług cyfrowych, które łączą konsumentów z towarami, usługami lub treściami. Nakłada ona na platformy internetowe szereg nowych obowiązków co do ograniczania szkód i przeciwdziałaniu zagrożeniom w internecie. Przepisy wprowadzają także szerszą ochronę konsumentów. 

Zmiany mają zapewnić samym przedsiębiorcom wiekszą pewność co do prawa obowiązującego w całym europejskim rynku. Jak wskazuje Komisja Europejska DSA jest pierwszym tego rodzaju zestawem narzędzi regulacyjnych na całym świecie i wyznacza międzynarodowy punkt odniesienia dla podejścia regulacyjnego do pośredników internetowych.

Czytaj więcej

Żywność i moda - co jeszcze możemy kupić przez internet

Usługodawcy mają działać w zakresie ograniczania rozpowszechniania nielegalnych treści i produktów, ale także ochrony nieletnich i zapewnienia użytkownikom większego dostępu do informacji. Obowiązki różnych graczy internetowych odpowiadają ich roli, wielkości i wpływowi w ekosystemie internetowym. Nowym obowiązkiem ma być także roczna ocena ryzyka szkód w internecie w ich usługach, mogą one dotyczyć narażenia na nielegalne towary lub treści czy też rozpowszechnianie dezinformacji. 

Mniejsze platformy i przedsiębiorstwa typu start-up skorzystają z ograniczonego zestawu obowiązków, specjalnych zwolnień z niektórych przepisów oraz, co najważniejsze, zwiększonej jasności i pewności prawnej w zakresie działania na całym jednolitym rynku UE.

Przepisy mają chronić także wolność wypowiedzi - ograniczą one arbitralność decyzji co do moderacji treści i umożliwią podejmowanie nowych działań przez samych użytkowników, których treści zostały moderowane, przyznane zostanie im prawo kwestionowania tych decyzji. 

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"