Zatajenie celu działania a prawo do rzetelnej informacji

Postępowanie polegające na zaproszeniu ludzi na darmowe spotkanie, którego rzekomym celem ma być badanie lekarskie, a okazuje się, że tak naprawdę służy ono sprzedaży urządzeń i wyrobów medycznych, jest przykładem nieuczciwej praktyki rynkowej. Przedsiębiorcy grozi za to kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu.

Aktualizacja: 14.10.2016 08:58 Publikacja: 14.10.2016 02:00

Zatajenie celu działania a prawo do rzetelnej informacji

Foto: 123RF

Zgodnie z przepisami za nieuczciwą praktykę rynkową jest uznawane takie postępowanie przedsiębiorcy, które wprowadza w błąd konsumentów. Przy tym wprowadzania błąd nie należy utożsamiać z mówieniem nieprawdy albo celowym, świadomym przeinaczaniem pewnych informacji. Wprowadzanie w błąd to także milczenie i zatajanie ważnych dla klienta danych.

Wszystkie takie działania mogą powodować podjęcie przez konsumenta decyzji, której nie podjąłby, mając dostęp do rzetelnych danych. Pominięciem istotnej informacji, które wprowadza w błąd jest m.in. nieujawnianie handlowego celu praktyki. Wynika to wprost z przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (DzU z 2016r., poz. 3).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo