Reklama
Rozwiń

Teresa Siudem: Coraz więcej upadłości konsumenckich

W 2020 r. ogłoszono upadłość konsumencką w stosunku do ok. 13 tys. osób, o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Skąd ten nagły wzrost?

Publikacja: 18.03.2021 18:00

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

Foto: AdobeStock

Zapewne przyczyniła się do tego pandemia. Część osób musiała zamknąć swój biznes, inni stracili pracę i nie mogli regulować swoich zobowiązań. Ale do wysypu takich upadłości przyczyniła się przede wszystkim zmiana przepisów, które weszły w życie w marcu ubiegłego roku. Dzięki nim, znacznie więcej osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może teraz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Wystarczy, że utracili zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych przez co najmniej trzy miesiące. I nie ma znaczenia, czy do stanu niewypłacalności doszło wskutek ich umyślnego zawinionego działania, czy też rażącego niedbalstwa. Wniosek o upadłość konsumencką mogą też składać byli przedsiębiorcy, nawet jeśli zakończyli swoją działalność w dzień poprzedzający złożenie takiego wniosku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono