Reklama
Rozwiń

Teresa Siudem: Coraz więcej upadłości konsumenckich

W 2020 r. ogłoszono upadłość konsumencką w stosunku do ok. 13 tys. osób, o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Skąd ten nagły wzrost?

Publikacja: 18.03.2021 18:00

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

Foto: AdobeStock

Zapewne przyczyniła się do tego pandemia. Część osób musiała zamknąć swój biznes, inni stracili pracę i nie mogli regulować swoich zobowiązań. Ale do wysypu takich upadłości przyczyniła się przede wszystkim zmiana przepisów, które weszły w życie w marcu ubiegłego roku. Dzięki nim, znacznie więcej osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może teraz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Wystarczy, że utracili zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych przez co najmniej trzy miesiące. I nie ma znaczenia, czy do stanu niewypłacalności doszło wskutek ich umyślnego zawinionego działania, czy też rażącego niedbalstwa. Wniosek o upadłość konsumencką mogą też składać byli przedsiębiorcy, nawet jeśli zakończyli swoją działalność w dzień poprzedzający złożenie takiego wniosku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono