Kilka dni temu prezydent podpisał ustawę o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (popularnie: o pozwach zbiorowych). Wejdzie ona w życie w połowie tego roku. Nową procedurę będzie można stosować w sprawach konsumenckich oraz czynów niedozwolonych, np. błędów lekarskich czy wypadków.
[srodtytul]Jak widzą zmiany [/srodtytul]
Kancelaria CMS Cameron McKenna przeprowadziła w połowie grudnia sondę wśród 45 wytypowanych, reprezentatywnych przedsiębiorców, których zmiany te mogą dotyczyć. Odpowiedzi uzyskano w anonimowej ankiecie. Uczestnikami sondy byli przedstawiciele branż, których działalność może być szczególnie narażona na pozew zbiorowy: bankowości, finansów, ubezpieczeń, budownictwa, nieruchomości, wyrobów tytoniowych, farmaceutyków i produktów medycznych, przemysłu ciężkiego i paliwowego, usług, w szczególności doradztwa prawnego, i mediów.
Wiedza przedsiębiorców o ustawie jest niewielka. Jedna trzecia uczestników sondy przyznała, że nie zna zmian. Tylko 29 proc. śledziło proces powstawania ustawy, a zaledwie 3 proc. jest w pełni świadomych zmian i zaczęło analizować ich możliwy wpływ na działalność swych firm. 22 proc. respondentów odpowiedziało, że rozwinie się rynek usług prawnych, według 44 proc. wzrośnie liczba roszczeń konsumenckich, a tylko co czwarty uważa, że więcej będzie roszczeń osób poszkodowanych.
Zdaniem pytanych [b]najbardziej narażony na roszczenia grupowe jest sektor bankowy i farmaceutyczny (55 proc.); drugie miejsce zajęły nieruchomości, ubezpieczenia, wyroby tytoniowe (40 proc.), a trzecie produkty medyczne (30 proc.)[/b].