Czytelniczka w 2007 r. zawarła notarialną przedwstępną umowę kupna mieszkania z deweloperem. Mieszkanie będzie gotowe w I kwartale 2009 r. i wtedy ma być podpisana definitywna umowa kupna. Czytelniczka chciałaby się wycofać z tej transakcji i przekazać swoje uprawnienia innej osobie. Pyta, czy jest to dopuszczalne i jaki jest podatek od tzw. odstępnego, jeśli cesja praw do mieszkania nastąpi w 2008 r. Prosi też o wyjaśnienie, czy jeśli wyda pieniądze otrzymane z tej transakcji na kupno innego mieszkania, to uniknie podatku.
[srodtytul]Umowa ważna także bez rejenta [/srodtytul]
– Przyszły nabywca może co do zasady bez zgody dewelopera przelać (scedować) całość swych uprawnień wynikających z umowy przedwstępnej o wybudowanie i ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz osoby trzeciej – mówi notariusz Anatol Surowiec. Inaczej będzie, jeśli w umowie tej zastrzeżono, że na taką cesję potrzebna jest zgoda dewelopera. Dokonana bez jego zgody będzie wówczas nieważna. Możliwość cesji, ale także wpisania do umowy o budowę mieszkania zastrzeżenia ograniczającego swobodę kontrahenta w tym zakresie, wynika z art. 509 § 1 kodeksu cywilnego.
[b]Do spisania umowy cesji nie trzeba angażować rejenta. Wystarczy zachowanie formy pisemnej.[/b] Co ważne, Anatol Surowiec potwierdza, że dla ważności umowy cesji [b]wystarczy zawarcie jej na piśmie także wówczas, gdy umowa przedwstępna miała formę aktu notarialnego. [/b]
Oczywiście, rezygnujący z nabycia mieszkania czy domu i przejmujący jego prawa i obowiązki wobec dewelopera mogą dla większej pewności powierzyć jej spisanie rejentowi. Trzeba się wówczas liczyć z dodatkowym wydatkiem.