Pod obrady Rady Ministrów trafi nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która zlikwiduje problem podwójnego OC komunikacyjnego – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Obecnie, jeśli posiadacz polisy odpowiedzialności cywilnej nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu umowy nie powiadomi na piśmie ubezpieczyciela o jej wypowiedzeniu, automatycznie zostaje zawarta kolejna umowa na kolejny rok.
Problem w tym, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest skuteczne wtedy, gdy dotarło ono do towarzystwa w taki sposób, że mogło zapoznać się ono z jego treścią. – Nadanie listu na poczcie we wskazanym w ustawie terminie nie oznacza więc, iż rezygnacja z umowy została złożona terminowo. To powoduje, że niektórzy po zakupie ubezpieczenia w innej firmie dowiadują się, że stare zostało automatycznie przedłużone – wyjaśnia Anna Dąbrowska z biura rzecznika ubezpieczonych.
– Przypadków podwójnego OC jest stosunkowo dużo. Występują one bardzo często w sytuacji, gdy w okresie trwania umowy ubezpieczenia nastąpiła zmiana właściciela pojazdu – mówi Roman Lesiak, dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych HDI-Asekuracja.
W 2009 r. 10 proc. skarg (855 z 8566 ogółem), które wpłynęły do rzecznika ubezpieczonych, dotyczyło właśnie podwójnego OC. Na koniec 2010 r. 15,7 mln Polaków miało tego rodzaju polisy.