Operator telekomunikacyjny zostanie wezwany przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej do przedstawienia mu informacji w sprawie warunków zapewnienia dostępu innym operatorom do infrastruktury. Taką poprawkę Senatu do noweli prawa telekomunikacyjnego przyjął w piątkowym głosowaniu Sejm.
Zmiana ta ma na celu zapewnienie konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Dlatego operator usługi powszechnej będzie się musiał tłumaczyć przed UKE, gdy inny przedsiębiorca napotka trudności np. w zapewnieniu usług internetowych konsumentom. W dodatku prezes UKE będzie mógł wydać decyzję, w której sam określi warunki zapewnienia dostępu np. do studzienek telekomunikacyjnych innym firmom.
W sumie Sejm przyjął 18 z 20 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy, z których większość miała charakter redakcyjny bądź precyzujący.
Nowelizacja zawiera jednak wiele udogodnień dla konsumentów. Jednym z nich będzie możliwość zawierania umów z operatorami nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej. W tym celu przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają udostępniać na swoich stronach internetowych specjalne formularze.
Umowy, które abonenci podpisują z dostawcami Internetu czy usług telefonicznych, mają być zrozumiałe. I nie chodzi tu tylko o to, by nie były napisane małym drukiem. Umowy mają w jasnej i zrozumiałej formie określać m.in. zasady płatności, warunki rezygnacji z usługi, zasady i tryb rozpatrywania reklamacji. W sumie ustawa wymienia aż 21 elementów, które mają się znaleźć w umowach.