Kolejny kraj zacznie dostarczać broń Ukrainie? (WIDEO)

Korea Południowa nie wyklucza rozpoczęcia dostaw broni bezpośrednio Ukrainie - oświadczył południowokoreański prezydent Yoon Suk Yeol.

Publikacja: 07.11.2024 05:34

Południowokoreański zestaw przeciwlotniczy Chun-ma

Południowokoreański zestaw przeciwlotniczy Chun-ma

Foto: 대한민국 국군 Republic of Korea Armed Forces, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 988

Władze Korei Południowej już wcześniej sygnalizowały, że mogą zmienić swoją politykę w zakresie pomocy dla Ukrainy – dotychczas Korea Południowa nie dostarczała Ukrainie broni ofensywnej ograniczając się do wsparcia innego rodzaju (np. pojazdów do rozminowania).

Ukraina dostanie broń z Korei Południowej? Dlaczego Seul chce zmienić swoją politykę w tym zakresie?

Teraz może się to jednak zmienić ze względu na pojawienie się w Rosji żołnierzy z Korei Północnej, którzy mają wziąć udział w walkach przeciw Ukrainie. Seul postrzega współpracę Korei Północnej i Rosji jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa – władze Korei Południowej obawiają się m.in. tego, że w zamian za pomoc wojskową Moskwa udzieli Pjongjangowi wsparcia technologicznego pozwalającego na szybszy rozwój programów rakietowego i nuklearnego.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 987 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 987 dniu wojny

Foto: PAP

Od jesieni 2023 roku Korea Północna ma dostarczać Rosji amunicję artyleryjską i pociski balistyczne. W ostatnich tygodniach do Rosji zaczęli z kolei trafiać żołnierze z Korei Północnej, którzy – po przeszkoleniu w bazach na rosyjskim Dalekim Wschodzie – mają być obecnie rozmieszczani w obwodzie kurskim, gdzie Rosjanie toczą walki z Ukraińcami prowadzącymi tam ofensywę od sierpnia.

Korea Południowa jest jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie

- Teraz, w zależności od poziomu udziału Korei Północnej (w wojnie przeciw Ukrainie – red.), będziemy stopniowo dostosowywać naszą strategię wsparcia (Ukrainy) - powiedział Yoon na konferencji prasowej w Seulu.

- To oznacza, że nie wykluczamy możliwości dostarczania broni (Ukrainie) - dodał.

Prezydent Korei Południowej o broni dla Ukrainy: W pierwszej kolejności będzie to broń defensywna

Prezydent Korei Południowej zapewnił, że jego urzędnicy monitorują rozwój wydarzeń jeśli chodzi o działania żołnierzy z Korei Północnej w Rosji. Dodał, że jeśli Seul podejmie decyzję o przekazywaniu broni Ukrainie, rozpocznie od systemów uzbrojenia służących przede wszystkim do obrony. Nie rozwinął tej myśli i nie sprecyzował o jakie uzbrojenie chodzi – można domyślać się jednak, że miał na myśli zestawy do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Korea Południowa jest jednym z największych eksporterów uzbrojenia na świecie. Południowokoreańskie systemy uzbrojenia zakupiła m.in. Polska – do naszego kraju trafiają już czołgi K2, haubice K9. Polska zakupiła też w Korei Południowej samoloty szkolno-bojowe FA-50.

Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Jaki cel ma Rosja proponując zawieszenie broni? Robią to tylko dla siebie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne