Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 6 na 7 września, po ataku drona na obwód woroneski w Rosji, doszło do ewakuacji kilku miejscowości.
Wilders został liderem największej partii w Holandii po wyborach w listopadzie 2023 r., kiedy jego Partia Wolności (PVV), zdobyła 37 ze 150 mandatów w parlamencie. Sam Wilders nie zajmuje formalnego stanowiska w koalicyjnym rządzie, który utworzyły cztery ugrupowania – PVV, Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), Nowa Umowa Społeczna (NSC) i Ruch Rolnik-Obywatel (BBB).
Zełenski w czasie spotkania „podziękował Holandii i całemu narodowi holenderskiemu za wszechstronne wsparcie Ukrainy: obronne, finansowe i humanitarne” i podkreślił „znaczący wkład Holandii we wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej” – poinformowała Kancelaria Prezydenta Ukrainy. Zełenski omówił również ze swoim rozmówcą sytuację na froncie i ukraiński plan pokojowy.
Czytaj więcej
Holandia ma nowy rząd. 2 lipca odbyła się przysięga ministrów nowego, prawicowego rządu, związanego z holenderskim populistą Geertem Wildersem. Sam Wilders nie będzie jednak premierem.
Wilders opisał spotkanie jako „dobrą rozmowę” i powiedział, że poruszono m.in. tematy „korupcji na Ukrainie, szansie na pokój i jego warunkach, kwestii Nord Streamu i ukraińskich mężczyznach, którzy pozostają w Holandii zamiast pomagać Ukrainie”. Holenderski polityk w przeszłości wyrażał sprzeciw wobec wysyłania wsparcia finansowego i myśliwców do Kijowa, argumentując, że powinny być one wykorzystywane na potrzeby kraju.