Iran: Eksplozje w pobliżu miasta Isfahan. Izrael przeprowadził atak (WIDEO)

W kilku prowincjach w Iranie aktywna była nad ranem obrona przeciwlotnicza - informuje irańska agencja informacyjna IRNA. IRNA podaje, że do eksplozji doszło w pobliżu miasta Isfahan. Amerykańskie media podają, że Izrael przeprowadził atak odwetowy na Iran. Tymczasem przedstawiciel irańskich władz, w rozmowie z Reuterem, zaprzecza jakoby Iran był celem ataku rakietowego.

Aktualizacja: 19.04.2024 12:51 Publikacja: 19.04.2024 04:56

Ishafan

Ishafan

Foto: Dolphinphoto5d, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Irańska agencja nie podaje co było przyczyną uaktywnienia obrony przeciwlotniczej. Media informują jednak o doniesieniach na temat odgłosów eksplozji w rejonie miasta Isfahan.

Czytaj więcej

Izrael zaatakował w nocy południową Syrię? Doniesienia o eksplozjach w Iraku

Iran nie planuje natychmiastowego odwetu za atak na Isfahan

Jednocześnie pojawiły się doniesienia o ataku izraelskiego lotnictwa na cele w Syrii oraz o eksplozjach w Iraku.

Tymczasem przedstawiciel izraelskiej armii, w rozmowie z „Washington Post” potwierdził, że izraelska armia dokonała ataku powietrznego na Iran w odwecie za atak Iranu na Izrael. Rozmówca „Washington Post” twierdzi, że atak miał być sygnałem dla Iranu, iż Izrael jest w stanie atakować cele w tym kraju.

Kalendarium wymiany ciosów między Izraelem a Iranem

Kalendarium wymiany ciosów między Izraelem a Iranem

PAP

Z kolei wysokiej rangi przedstawiciel władz Iranu stwierdził, że Teheran „nie planuje natychmiastowego odwetu” przeciw Izraelowi.

- Zagraniczne źródło incydentu nie zostało potwierdzone. Nie padliśmy ofiarą zewnętrznego ataku, skłaniamy się raczej ku infiltracji niż ku atakowi — powiedział irański urzędnik. 

Irańska telewizja państwowa informuje o ataku dronów przeprowadzonym z terytorium Iranu.

Iran: Doniesienia o eksplozjach w rejonie lotniska w mieście Ishafan

O eksplozjach informują irańskie półoficjalne agencje Fars i Tasnim, które również nie wskazują co jest przyczyną eksplozji. Informację o wybuchach podała też irańska telewizja państwowa.

Czytaj więcej

Izrael chciał dokonać odwetu na Iranie w poniedziałek. Ataku chcą generałowie

Po pewnym czasie pojawiła się informacja, że do eksplozji doszło w rejonie lotniska w mieście Isfahan.

Agencja Fars, powołując się na swoje źródła podała, że obrona przeciwlotnicza w mieście Isfahan została uruchomiona w związku z pojawieniem się obiektu, który prawdopodobnie był dronem.

Z kolei amerykańskie media poinformowały, że Izrael przeprowadził atak na Iran w odwecie za atak Iranu, do którego doszło w weekend. Wcześniej izraelski gabinet wojenny podjął decyzję o odwecie na Iran za atak, do którego doszło w nocy z 13 na 14 kwietnia. Iran zaatakował wówczas Izrael przy użyciu ponad 300 rakiet i dronów. Izrael informował, że 99 proc. z tych środków napadu powietrznego strącono, w czym pomogły siły USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Jordanii.

O ataku odwetowym Izraela informują ABC News i CBS News powołując się na przedstawicieli administracji USA.

ABC News podaje, że izraelskie rakiety trafiły obiekt w Iranie.

Przedstawiciele administracji USA potwierdzają, że Izrael przeprowadził operację wojskową przeciwko Iranowi, ale nie opisują jej szczegółów. Administracja Joe Bidena miała zostać ostrzeżona w czwartek, że Izrael przeprowadzi atak w ciągu 24-48 godzin. Według CNN strona izraelska zapewniła USA, że irańskie obiekty związane z programem atomowym nie będą celem ataku.

„New York Times” podał, że celem ataku Izraela w Iranie była baza sił powietrznych w rejonie miasta Isfahan. „NYT” powołuje się przy tym na trzy źródła z Iranu. W zaatakowanej bazie stacjonują irańskie myśliwce.

Tymczasem przedstawiciel irańskich władz, w rozmowie z agencją Reutera zaprzecza, jakoby Iran był celem ataku rakietowego. Eksplozje słyszane w Ishafanie są - jego zdaniem — wynikiem uaktywnienia irańskiej obrony powietrznej.

350 km

W takiej odległości na południe od Teheranu leży miasto Ishafan

Atak Iranu był odwetem za atak Izraela na konsulat Iranu w Damaszku z 1 kwietnia. W tym ataku zginęło kilku wysokich rangą przedstawicieli Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W związku z doniesieniami o eksplozjach Iran zawiesił ruch lotniczy nad niektórymi miastami. Ruch lotniczy zawieszono m.in. w rejonie miasta Isfahan. Ponadto ruch lotniczy został zawieszony nad miastem Sziraz i stolicą kraju, Teheranem. Po pewnym czasie ruch lotniczy na lotniskach w Teheranie został przywrócony.

Po ataku Izraela na Iran: UE, Niemcy i Chiny wzywają do deeskalacji

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wezwała Iran, Izrael i sojuszników tych państw, aby powstrzymali się przed Eskalacją na Bliskim Wschodzie.

- Jest absolutnie niezbędne, aby region pozostał stabilny i aby wszystkie strony powstrzymały się od dalszych działań - podkreśliła na wspólnej konferencji prasowej z premierem Finlandii Petterim Orpo. 

Z kolei Chiny ogłosiły, że będą „nadal odgrywały konstruktywną rolę i deeskalowały” napięcie na Bliskim Wschodzie — podaje AFP.

- Chiny sprzeciwiają się wszelkim działaniom, które będą prowadzić do dalszej eskalacji napięcia i będą odgrywać konstruktywną rolę w deeskalowaniu sytuacji — poinformował rzecznik MSZ Chin, Lin Jian.

Egipt wyraził „głębokie zaniepokojenie” obustronną eskalacją między Izraelem a Iranem — podaje Reuters.

W wydanym w piątek oświadczeniu Egipt ostrzegł przed konsekwencjami rozszerzenia się konfliktu i niestabilności w regionie.

Z kolei premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, nie chciał komentować ataku na Iran przed uzyskaniem dokładniejszych informacji w tej sprawie.

Sunak przypomniał jednak, że w rozmowie z premierem Izraela, Beniaminem Netanjahu mówił, że „znacząca eskalacja nie jest w niczyim interesie”.

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, wezwał do deeskalacji. Zapowiedział też, że Berlin będzie pracował na rzecz deeskalacji na Bliskim Wschodzie. - Deeskalacja pozostaje na porządku dziennym dziś i w bliskiej przyszłości — podkreślił Scholz.

W mieście Ishafan znajduje się duże lotnisko wojskowe

W mieście Isfahan znajduje się duża baza sił powietrznych irańskiej armii, a także obiekty związane z irańskim programem atomowym. Miasto jest położone ok. 350 km na południe od Teheranu.

Proces wzbogacania Iranu

Proces wzbogacania Iranu

PAP

Irańskie media państwowe podały, że obiekty związane z irańskim programem atomowym w prowincji Isfahan nie zostały uszkodzone.

Z doniesień irańskiej telewizji wynika, że tuż po północy nad Isfahanem pojawiły się trzy drony. Drony miały zostać strącone przez irańską obronę przeciwlotniczą.

Czytaj więcej

Eksplozje w Iranie w dniu urodzin najważniejszego z ajatollahów

Associated Press podaje, że linie lotnicze zmieniają trasy samolotów lecących nad zachodnim Iranem. Decyzję taką podjęły linie Emirates i FlyDubai.

Te ostatnie linie ogłosiły, że w piątek odwołują loty do Teheranu.

Z kolei australijski rząd rekomenduje swoim obywatelom, aby opuścili Izrael i tereny Autonomii Palestyńskiej jeśli mają taką możliwość.

Irańska agencja nie podaje co było przyczyną uaktywnienia obrony przeciwlotniczej. Media informują jednak o doniesieniach na temat odgłosów eksplozji w rejonie miasta Isfahan.

Iran nie planuje natychmiastowego odwetu za atak na Isfahan

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 798
Konflikty zbrojne
Marder i Leopard na „wystawie” w Moskwie. Kreml chwali się zdobyczami
Konflikty zbrojne
Podpalono letni dom szefa Rheinmetallu. Zemsta za broń dla Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Walka z wiatrakami. Jak na Ukrainie ścigają ukrywających się przed poborem?
Konflikty zbrojne
Sąsiad Rosji tworzy nowe jednostki wojskowe. Pierwsza powstanie już w czerwcu
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO